Oroszország mentesítettnek tekinti magát a közepes és rövidebb hatótávolságú rakéták telepítésére vonatkozó moratórium alól, ha az Egyesült Államok rakétákat helyez el Németországban – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a tengerészekhez intézett beszédében a szentpétervári haditengerészet napi díszszemlén.
A hónap elején az Egyesült Államok és Németország bejelentette, hogy nagy hatótávolságú precíziós rakétarendszereket tervez Európába telepíteni. Egy július 10-én kelt közös amerikai-német sajtóközlemény szerint az USA „2026-ban kezdi meg a Multi-Domain Task Force nagy hatótávolságú tüzérségi képességeinek szakaszos telepítését Németországban”.
Putyin ezt a bejelentést „figyelemre méltónak” nevezte, mivel egy ilyen telepítés fontos orosz állami és katonai létesítményeket, közigazgatási és ipari központokat, valamint védelmi infrastruktúrát helyez a fegyverek hatósugarába. Megjegyezte, hogy az ilyen rakéták repülési ideje az orosz területen lévő célpontokhoz körülbelül tíz perc lenne, és nukleáris robbanófejjel is felszerelhetők lennének.
„Ez a helyzet a hidegháborúnak az amerikai közepes hatótávolságú rakéták európai telepítésével kapcsolatos eseményeit idézi” – jelentette ki Putyin. Elmondta, hogy míg Oroszország már régen kilépett a hidegháborúból, az Egyesült Államok „nem viszonozta ezt”.
Az elnök figyelmeztetett, hogy ha az Egyesült Államok véghezviszi a rakétatelepítési tervet, Oroszország ennek megfelelően fog válaszolni.
„Ha az Egyesült Államok végrehajtja ezeket a terveket, úgy fogjuk tekinteni, hogy felmentjük magunkat a közepes és rövid hatótávolságú csapásmérő fegyverek telepítésére vonatkozó, korábban elfogadott moratórium alól, és lépéseket teszünk haditengerészetünk part menti csapatainak képességeinek növelésére” – jelentette ki, megjegyezve, hogy számos ilyen rakétarendszer kifejlesztése a végső fázisban van.
„Tükörintézkedéseket fogunk tenni [e rendszerek] telepítésére, figyelembe véve az USA és szatellitjeinek tevékenységét Európában és a világ más régióiban” – ígérte Putyin.
Putyin beszédét azután mondta el, hogy üdvözölte a tengerészeket és a hajók legénységét, akik az éves haditengerészet napi felvonulásra, az orosz haditengerészet elsődleges ünnepére gyűltek össze. A haditengerészetet „tengeri határaink megbízható őrzőjeként”, valamint az ország büszkeségeként és dicsőségeként méltatta.
Elmondta, hogy Oroszország haditengerészeti hatalmát a tengerészek erőfeszítései és tehetségei révén érte el, és megfogadta, hogy továbbra is támogatni fogja a haditengerészet képességeinek megerősítését képzéssel és több tengerészettel, a haditengerészeti hajók hiperszonikus rakétákkal való felszerelésével, a part menti infrastruktúra, valamint a hírszerzés és a légvédelem erősítésével.