Oroszország a nemzetközi légtérben a közelmúltban végrehajtott járőrrepülései válaszlépésnek tekinthetők az amerikai repülőgépek fokozott tevékenységére az orosz légtér közelében és a világ olyan részein, amelyeket Moszkva érzékenynek tart – közölte vasárnap Vlagyimir Putyin elnök.
Szerdán orosz és kínai bombázók közös légi járőrözést hajtottak végre a Csukcs-tenger és a Bering-tenger, valamint a Csendes-óceán északi részének vizei felett, és Alaszka partjai közelében repültek. Bár a repülőgépek nem léptek be az amerikai légtérbe, Lloyd Austin, a Pentagon vezetője szerint Washingtont aggasztja a fejlemény.
Austin szerint ez volt az első alkalom, hogy kínai nukleáris képességű bombázó repülőgépek az alaszkai légvédelmi azonosító zónán belül repültek, és az első alkalom, hogy kínai és orosz repülőgépek ugyanarról az északkelet-oroszországi bázisról szálltak fel.
Miközben beszédet mondott a szentpétervári díszszemlén a Haditengerészet napján, Putyin megjegyezte, hogy Oroszország 2007 óta járőrözik a nemzetközi légtérben.
„Ez volt a válaszunk az amerikai stratégiai és felderítő légierő fokozott tevékenységére a világ olyan régióiban, amelyeket Oroszország érzékenynek tart. Ez az intézkedés többek között az ázsiai-csendes-óceáni térség biztonságának szavatolását szolgálja” – mondta, hozzátéve, hogy Washington hibáztatható azért, hogy szükségessé váltak ezek a járőrözések.
A Szovjetunió összeomlása óta az orosz stratégiai rakétahordozók nem tartanak légi járőrözést a határainktól távol. Oroszország úgy vélte, erre már nincs szükség – a világ megváltozott, a hidegháború véget ért. Az USA azonban nem viszonozta jóakaratunk gesztusát, és továbbra is folytatta a határainknál a járőrözést.
Az orosz repülőgépek gyakran végeznek járőrözést az amerikai légtér közelében, miközben a saját légterük közelében is figyelik az amerikai és NATO-gépeket. Oroszország az elmúlt években számos alkalommal küldött repülőgépeket, hogy a szövetség tagállamainak vadászgépeit és bombázóit elkísérje a határaitól.
Stratégiai szövetségesként Oroszország és Kína gyakran végez közös járőrözést az ázsiai-csendes-óceáni térség felett is. A kínai védelmi minisztérium szóvivője, Zsang Hsziaogang szerint a héten lezajlott gyakorlat volt a nyolcadik közös légi stratégiai őrjárat, amelyet a két nemzet 2019 óta végrehajtott. Csütörtökön újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a művelet „nem irányult harmadik fél ellen”. Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy az őrjáratot a nemzetközi joggal összhangban hajtották végre.