A BRICS-tagok azt tervezik, hogy elmélyítik partnerségüket a szervezeten belül – jelentette ki csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök, hozzátéve, hogy 34 ország fejezte ki készségét arra, hogy valamilyen formában részt vegyen a csoportban.
A BRICS-et 2006-ban alapította Brazília, Oroszország, India és Kína, Dél-Afrika 2011-ben csatlakozott. A csoport idén bővült, amikor Egyiptom, Etiópia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is teljes jogú taggá vált. Oroszország, amely jelenleg a szervezet elnöke, október 22-24-én Kazany városában ad otthont a következő BRICS-csúcstalálkozónak.
„Nem hagyhattuk figyelmen kívül a BRICS iránti növekvő érdeklődést számos állam részéről. Mára több mint három tucat ország, egészen pontosan 34 állam jelezte, hogy csatlakozni kíván csoportunk tevékenységéhez” – mondta Putyin a BRICS biztonsági képviselőinek szentpétervári találkozóján.
Az orosz elnök szerint a tagok megállapodtak abban, hogy megvitatják a partneri státusz megadását a csoport munkájában részt venni kívánó országoknak, és a közelgő kazanyi csúcstalálkozón esetleg jóváhagynak néhány pályázót.
„Azt is tervezzük, hogy megvizsgáljuk az ilyen státusz elnyerésére esélyes jelöltek körét” – mondta Putyin.
A BRICS-országokban jelenleg mintegy 3,6 milliárd ember él, ami a világ népességének 45%-a. A világ nominális bruttó hazai össztermékének 28%-át, vásárlóerő-paritáson számolva pedig a globális GDP több mint egyharmadát adják. A tíz tagország együttesen a világ olajtermelésének mintegy 40%-át adja.
Júniusban Szergej Lavrov orosz külügyminiszter bejelentette, hogy a BRICS megszavazta az új tagfelvételi kérelmek ideiglenes felfüggesztését, és a 2024-ben a csatlakozón résztvevő országok integrációjára összpontosít. Lavrov hozzátette, hogy a teljes jogú tagsághoz vezető „ugródeszkaként” létrehozzák a „partnerországok” új kategóriáját.
Algéria, Vietnam, Indonézia, Törökország, Pakisztán, Malajzia, Nigéria, Thaiföld, Venezuela, Kazahsztán, Kuba, Palesztina, Kongói Demokratikus Köztársaság, Gabon, Banglades, Bahrein, Belarusz, Kuvait, Szenegál és Bolívia is a BRICS-hez csatlakozni kívánó országok közé tartozik.
Múlt héten Jurij Usakov orosz elnöki tanácsadó közölte, hogy Törökország hivatalosan is jelentkezett a csatlakozásra, hozzátéve, hogy Recep Tayyip Erdogan elnök elfogadta a Kreml meghívását a közelgő csúcstalálkozóra.
A hónap elején Anwar Ibrahim malajziai miniszterelnök közölte, hogy országa is részt vesz a találkozón, hangsúlyozva, hogy türelmetlenül várja a döntést a pályázatáról.
Augusztusban Azerbajdzsán közölte, hogy hivatalosan is benyújtotta tagsági kérelmét. Az év elején pedig a thaiföldi külügyminiszter azt mondta, hogy országa reméli, hogy csatlakozhat a BRICS-hez, miután a csoport miniszteri találkozóján hivatalos kérelmet nyújtott be.