Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap azonnali tárgyalásokra hívott fel dél – és kelet-Ukrajna államiságáról. Szóvivőjén keresztül elmondta, hogy nem jelenti azt, hogy Moszkva hozzájárul a lázadók által kért és birtokba vett területek függetlenségéhez.
A Kremlin vezetőjének megjegyzései követték a napokban történt heves nyilvános szereplését, amiben kijevi vezetést a nácikhoz hasonlította és figyelmeztette a Nyugatot, hogy “ne szórakozz velünk”- ezt arra adott válaszában mondotta, hogy az Európai Unió újabb szankciókat készít elő Oroszország ellenében – annak érdekében – hogy Oroszország befejezze a “közvetlen katonai beavatkozást” Ukrajnában.
Az ukrán katonaság vasárnap megerősítette Mariupol kikötőit, ami most az aktuális célpontja a felkelő hadsereg múlt héten indult offenzívájának, akik az Azovi Tenger partján végig visszanyomták a kormányerőket a megnyitott új frontszakaszon, gyakorlatilag feltörölték velük a tengerpartot.
“A tárgyalásoknak azonnal meg kellene indulniuk és nem csak technikai kérdésekről, hanem a társadalom és államiság politikai szervezetéről dél-Ukrajnában” – mondta egy interjúban Putyin az Egyes Csatorna nevű televíziós csatornának.
Moszkva a maga részéről – mondta – nem tudott félreállni, amíg embereket lőttek “majdnem mint (céllövészeten) a céltáblát”
Putyin szóhasználatát – “államiság” – úgy értelmezte a Nyugati média, mint a lázadók követelésének támogatását a függetlenségben – és ez ezidáig nyilvánosság előtt Moszkva ehhez nem adta a hozzájárulását.
De Dimitry Peskov – Putyin szóvivője – ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy ez nem hozzájárulás Moszkvából a lázadók követeléseihez. Arra kérdésre, hogy – ahogy a felkelők mondják” Novorossia, azaz Új-oroszország – maradna e Ukrajna része, azt felelte Peskov, hogy “természetesen”.
“Csak Ukrajna tud elérni megállapodást Novorossia-val -Novorossia érdekeit is fegyelembe véve- és ez az egyetlen út politikai egyezség eléréséhez”
A felkelők felálltak a “Novorossia” kifejezés mellé, miután Putyin orosz elnök először használta azt áprilisban. Putyin a cári időszakban vett kifejezést használta – Novorossia – új-Oroszország, akkoriban ez volt délkelet-Ukrajna neve. Az ukránok számára ez a kifejezés mélyen sértő, és azt mondják, ez felfedi Oroszország birodalmi terveit az országukra vonatkozóan (Ukrajnára).
Moszkva már régóta felhívta rá Kijevet, hogy az folytasson közvetlen tárgyalásokat a felkelőkkel. Erre Kijev azt mondja, hogy ő készen áll plusz jogokat adni a délnek és a keletnek de közvetlenül fegyveres felkelőkkel nem áll tárgyalni mert azokat “nemzetközi terroristáknak” tartja és Oroszország bábjainak, akiket csak Moszkva tud gyeplőszáron tartani.