Az Egyesült Államok folyamatosan beavatkozik az ázsiai ügyekbe, és úgy rángatja európai partnereit a Kínával való konfliktus felé, mint „pórázon tartott kiskutyákat” – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök.
A BRICS-országok médiafőnökeinek pénteki találkozóján Putyin megjegyezte, hogy Oroszország Kínával fenntartott egyedülálló kapcsolatai és a Moszkva és Peking közötti növekvő együttműködés a nemzetközi színtéren a „világ stratégiai stabilitásának egyik kulcstényezőjévé” vált.
Elmondta, hogy az orosz-kínai kapcsolatok „egyenlő alapokon” épülnek, miközben „figyelembe veszik egymás érdekeit” és mindig meghallgatják egymást.
Washington ezzel szemben kontraproduktív politikát folytat Ázsiában, és európai partnereit is erre készteti – állította Putyin.
„Senki sem akarja megkérdezni az európaiak véleményét. Vajon el akarják-e rontani a Kínával való kapcsolataikat, és be akarnak-e avatkozni – a NATO struktúráin keresztül – Ázsiába, és olyan helyzetet teremteni ott, amely aggodalomra ad okot a térség országaiban, beleértve Kínát is?” – tette fel a kérdést.
„Biztosíthatom önöket, hogy nem [akarják ezt]” – tette hozzá Putyin, megjegyezve, hogy »ennek ellenére lasszóval rángatják őket oda, mint egy nagybácsi, aki magával rángatja a kiskutyákat«.
Putyin hangsúlyozta, hogy az USA számára ma már „lehetetlen” megállítani Kína fejlődését, és hogy Washington 15 évvel elkésett ahhoz, hogy ilyesmivel próbálkozzon.
„A gazdasági fejlődésnek objektív folyamatai vannak, ezek millió tényezőhöz kapcsolódnak” – magyarázta az orosz elnök, hozzátéve, hogy a Kínával szembeni amerikai szankciók visszafelé sültek el, mert a Kína fejlődésének »visszafogására tett kísérletek negatívan hatnak magára az USA gazdaságára«.
Putyin pénteken Moszkvában, a BRICS üzleti fórum plenáris ülésén felszólalva kijelentette, hogy a csoport országai a nemzetközi gazdasági növekedés fő hajtóerejévé váltak, és potenciáljuk tovább fog növekedni.