Az Oresnyik rakétarendszer oroszországi bevezetése minimálisra csökkenti a nukleáris fegyverek alkalmazásának szükségességét – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Putyin kedden a Polgári Társadalom és Emberi Jogok Fejlesztési Tanácsának ülésén tette a megjegyzéseket.
Oroszország nem szigorítja, hanem javítja nukleáris doktrínáját – mondta Putyin az ország nukleáris doktrínájának közelmúltbeli frissítésével kapcsolatban. Kifejtette, hogy Oroszországnak inkább az új rakétarendszerét kell javítania, mint a nukleáris doktrínáját.
Az orosz államfő arra figyelmeztetett, hogy a nyugatiak által szállított nagy hatótávolságú rakéták bevetése drasztikusan „megváltoztatná” az ukrajnai konfliktus jellegét, és ragaszkodott ahhoz, hogy az ilyen kifinomult fegyverrendszereket nem lehetne működtetni a NATO személyzetének közvetlen bevonása nélkül.
Oroszország novemberben hivatalosan felülvizsgálta nukleáris doktrínáját, csökkentve a nukleáris fegyverek bevetésének küszöbét. A dokumentum szerint Moszkva fenntartja magának a jogot, hogy bevethesse nukleáris arzenálját egy olyan nukleáris vagy hagyományos támadás ellen, amely „kritikus fenyegetést jelent szuverenitására és/vagy területi integritására”.
A frissített nukleáris doktrína kimondja, hogy egy olyan külföldi állam által az ország ellen intézett támadást, amely nem rendelkezik tömegpusztító fegyverekkel, de egy atomhatalom támogatja, mindkettőjük közös támadásának kell tekinteni.
Az orosz elnök a múlt héten, miután biztonsági szerződést írt alá belorusz kollégájával, Alekszandr Lukasenkóval, azt mondta, hogy az Oresnyik-rendszerek már a jövő év második felében Beloruszban állomásozhatnak, attól függően, hogy milyen hamar állnak rendszeres szolgálatba az orosz stratégiai erőknél.
Szergej Lagodjuk belorusz vezérkari főnök-helyettes később azt mondta, hogy az Oresnyik belorusz telepítéséről szóló döntés közvetlen válasz az Egyesült Államok azon tervére, hogy Németországban közepes hatótávolságú rakétákat állomásoztatnának.