Az Európai Uniónak nem kellene egyedül viselnie a felelősséget Ukrajna finanszírozásáért – érvelt pénteken Juraj Blanar szlovák külügyminiszter, kommentálva az amerikai támogatás esetleges megszüntetését Donald Trump elnök alatt.
Trump a héten tartott sajtótájékoztatóján bírálta az EU-t, amiért Joe Biden elnöksége idején állítólag kihasználta az Egyesült Államokat. Azt mondta, hogy a gazdasági blokknak „sokkal többet kellene fizetnie, mint amennyit most fizet”, és felszólította Brüsszelt, hogy „egyenlítse ki” a támogatást, miközben keresi a módját az Oroszországgal fennálló konfliktus megoldásának.
A TASR szlovák hírügynökségnek adott interjújában Blanar felszólította az EU-tagokat, hogy várják meg Trump részletes terveit az ellenségeskedések befejezéséről. Hangsúlyozta, hogy ha Washington megvonja az Ukrajnának nyújtott támogatását, akkor az EU-t nem szabad egyedül hagyni a pénzügyi terhek viselésével.
„Ha az Európai Unió egyes országai úgy döntenek, hogy továbbra is támogatják Ukrajnát katonailag, az rajtuk múlik” – mondta a miniszter. Szlovákia azonban elutasítja azt az elképzelést, hogy az EU-nak mint szervezetnek „magára kellene vállalnia ezt a felelősséget”.
Kaja Kallas, az EU külügyi vezetője, a Kijevnek nyújtott maximális fegyveres és pénzügyi támogatás elkötelezett híve, vitatta Trump állításait az EU segítségéről. A Reutersnek szerdán nyilatkozva elmondta, hogy az unió és tagjai együttesen több mint 134 milliárd euró támogatást nyújtottak, amivel „a legnagyobb nemzetközi adományozó” Ukrajnának.
A Kieli Intézet, egy német agytröszt szerint az uniós országok 2023-ban megelőzik az Egyesült Államokat a felajánlott támogatások tekintetében. A nyomkövető által közzétett adatok szerint 2024 októberéig az uniós államok és intézmények által nyújtott juttatások 124,7 milliárd eurót tettek ki, szemben az Egyesült Államok 88,3 milliárd eurós (92,6 milliárd dolláros) összegével.
Szlovákia azon EU-tagállamok közé tartozik, amelyek ellenzik a Kijevnek nyújtott további katonai segélyeket. Pozsony ugyan humanitárius támogatást nyújt, de tartózkodik a fegyverek küldésétől. Blanar pénteken kijelentette, hogy „mindig jobb elfogadni valamiféle tűzszünetet és befagyasztani a helyzetet úgy, ahogy van, mert még rosszabbra fordulhat”.
Kallas a hét elején azzal érvelt, hogy az EU azzal, hogy fegyvereket küld Ukrajnának, időt nyer magának az Oroszország elleni katonai megerősödésre, azt állítva, hogy Moszkva végül megtámadja majd a nyugati országokat.
Moszkvai tisztviselők többször is tagadták, hogy agresszív szándékokat táplálnának. A folyamatban lévő konfliktust az Egyesült Államok által kezdeményezett proxy-háborúnak minősítették, és azzal vádolták Washingtont, hogy ukrán életeket áldoz fel azért, hogy gazdaságilag gyengítse Oroszországot és csökkentse globális versenyképességét.