Az Egyesült Államok és Németország vezette NATO-tagok egy csoportja vonakodik attól, hogy a közeljövőben meghívást intézzen Ukrajnához, hogy csatlakozzon a katonai szövetséghez – jelentette szerdán a Politico forrásokra hivatkozva.
Múlt héten Volodimir Zelenszkij ukrán államfő bemutatta „győzelmi tervét”, amely tartalmazta az azonnali NATO-tagság követelését. Négy meg nem nevezett amerikai és NATO-tisztviselő azonban állítólag azt mondta a Politicónak, hogy Berlin és Washington „lassan” halad a kéréssel, hozzátéve, hogy „a szövetség kulcsfontosságú tagjai aggódnak amiatt, hogy belekeverednek egy háborúba Oroszországgal”.
Julianne Smith, az Egyesült Államok NATO-nagykövete a Politico című lapnak elmondta, hogy a szövetség „a mai napig nem jutott el arra a pontra, hogy kész legyen tagságot vagy meghívást felajánlani Ukrajnának”. Olaf Scholz német kancellár korábban azt mondta, hogy kötelessége megakadályozni, hogy az ukrajnai konfliktus Oroszország és a NATO közötti teljes körű háborúvá fajuljon, és hozzátette, hogy Kijev csak bizonyos feltételek teljesülése esetén válik a blokk tagjává.
Magyarország és Szlovákia – amelyek kritikusan viszonyultak az ukrajnai konfliktus nyugati megközelítéséhez, és ragaszkodtak az azonnali tűzszünethez – a két másik tartózkodó. A Politico azt írta, hogy vezetőik „általában Kreml-barát irányvonalat” követnek.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök egyenesen „rémisztőnek” nevezte Zelenszkij tervét, míg szlovák kollégája, Robert Fico arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna NATO-csatlakozása a harmadik világháborúhoz vezethet.
Továbbá egy NATO-tisztviselő a Politicónak azt mondta, hogy „olyan országok, mint Belgium, Szlovénia vagy Spanyolország az USA és Németország mögé bújnak”, amikor Ukrajna tagságának kérdéséről van szó, és „vonakodónak” minősítette őket. Egy másik forrás megjegyezte, hogy bár ezek az országok „elvontan” támogatják Kijev NATO-törekvéseit, de ha a helyzet úgy hozza, akkor ellenállásuknak adnak hangot.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy Kijev NATO-csatlakozási vágya – amelyet Moszkva egzisztenciális fenyegetésnek és „ellenségnek” nevezett – volt az egyik fő oka a jelenlegi konfliktus kialakulásának.
Moszkvai tisztviselők azt is elmondták, hogy Ukrajna tagsága a szövetségben „bármilyen területi formában teljesen elfogadhatatlan Oroszország számára, és nem lehet része semmilyen béketervnek vagy közvetítési kezdeményezésnek”.