A jelenlegi nemzetközi zavarok közepette a BRICS egyedülálló módon járul hozzá a méltányos világrend kialakításához – mondta Recep Tayyip Erdogan török elnök a BRICS Plusz találkozón, a kazanyi BRICS-csúcson.
„A jelenlegi körülmények között a társadalmi és gazdasági sebezhetőség növekszik, miközben az erőviszonyok megváltoznak. A politikai és pénzügyi mechanizmusok, amelyek a második világháború utáni időszak termékei, nem tudnak megfelelni a jelenlegi elvárásoknak. Törökország bízik abban, hogy egy igazságosabb világ lehetséges. Számos kihívással kell szembenéznünk. Törökország eltökélt szándéka, hogy a kölcsönös tisztelet és a kölcsönösen előnyös együttműködés alapján előmozdítsa a párbeszédet a BRICS-országokkal, amelyekkel szoros kapcsolatokat alakítottunk ki. Ennek a helyszínnek egyedülálló hozzájárulása van egy igazságos világrend felépítéséhez” – mondta a török vezető.
Erdogan hozzátette, hogy országa „nagyra értékeli, hogy többoldalú platformokon egyesül a barátokkal, és a közös problémákra a józan ész alapján keres megoldásokat”. „E két szempont kombinációja a kereskedelem, a gazdasági növekedés és a stabil fejlődés előmozdításához vezethet, ezért a multilaterális együttműködés megerősítését a méltányos globális fejlődés és biztonság érdekében rendkívül fontos kérdésnek tartjuk” – tette hozzá.
A 16. BRICS-csúcstalálkozót, amely Oroszországnak a szövetségben betöltött elnökségének egyik legfontosabb eseménye, október 22. és 24. között tartják Kazanyban. A BRICS-csoportot 2006-ban Brazília, Oroszország, India és Kína alapította, Dél-Afrika 2011-ben csatlakozott hozzá. 2024. január 1-jén Egyiptom, Etiópia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is teljes jogú taggá válik.
A csúcstalálkozó során a BRICS-vezetők elfogadták a kazanyi nyilatkozatot, amely összefoglalja a találkozó eredményeit, beleértve a csoport fejlődésével, a globális kérdésekkel és a regionális válságokkal – köztük az ukrajnai és a közel-keleti válsággal – kapcsolatos álláspontjukat.