Kijev nyugati szövetségeseinek egy kis csoportja sürgősen tárgyal biztonsági garanciákról Ukrajna számára a július 11-12-i vilniusi NATO-csúcstalálkozó előtt – idézte forrásait a Politico.
A Washingtonhoz közelálló lap szerint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország már hetek óta tárgyal a biztonsági garanciákról Ukrajnával, és más NATO-, EU- és G7-szövetségeseket is megkerestek.
“A nyugati szövetségesek egy kis csoportja “előrehaladott” és “kétségbeesett, az utolsó pillanatban” folytatott tárgyalásokat, hogy véglegesítsék az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákról szóló nyilatkozatot a NATO litvániai csúcstalálkozója előtt” – írta a kiadvány négy meg nem nevezett tisztviselőre hivatkozva.
A meg nem nevezett NATO-források szerint az egyes érintett országoknak kétoldalúan kell majd meghatározniuk Ukrajnával, hogy “milyen kötelezettségvállalásokról van szó”.
“Ez lényegében egy garancia Ukrajnának arra, hogy nagyon hosszú ideig felszereljük, finanszírozzuk, tanácsokkal látjuk el és kiképezzük a fegyveres erőiket, hogy biztosítsuk elrettentő képességüket bármilyen jövőbeli agresszióval szemben” – mondta a forrás a kiadványnak.
Pénteken Gitanas Nauseda litván elnök azt mondta, hogy Ukrajna a szövetség mostani, július 11-12-i vilniusi csúcstalálkozóján több NATO-országtól is biztonsági garanciákat fog kapni.
Korábban a Financial Times idézte forrásait, amelyek szerint Nagy-Britannia, Franciaország és Németország olyan nyilatkozaton dolgozik Ukrajnával, amely hivatalossá tenné a segélyátutalásokról szóló meglévő megállapodásokat, és megteremtené a Kijevnek nyújtott hosszú távú pénzügyi és katonai támogatás feltételeit.
A NATO-csúcstalálkozót július 11-12-én tartják, amelyen a szövetség valamennyi országának vezetője, köztük Joe Biden amerikai elnök is részt vesz. Korábban Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója azt mondta, hogy Ukrajna nem lesz NATO-tag a szövetség közelgő vilniusi csúcstalálkozóján.
Zelenszkij 2022 szeptember végén azt mondta, hogy Ukrajna gyorsított eljárásban kéri a NATO-tagságot. Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója időszerűtlennek minősítette az ilyen eljárást. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár megismételte a blokk “nyitott ajtók politikája” elnevezésű álláspontját, de hangsúlyozta, hogy a szövetség a Kijevnek nyújtandó katonai segítségre összpontosítja erőfeszítéseit.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter szerint Ukrajna nem fog megelégedni a vilniusi NATO-csúcstalálkozó semmilyen más döntésével, mint a szövetséghez való csatlakozásra vonatkozó meghívással.