Ukrajna katonai offenzíváját a fegyverhiány hátráltatja, és a szövetségeseknek további utánpótlást kell biztosítaniuk ahhoz, hogy hatékonyan léphessenek fel Oroszországgal szemben – állította az ukrán elnök legfőbb tanácsadója.
„A harctéri egyenlőség szempontjából valóban jelentős hiány van” – mondta Mihajlo Podoljak pénteken élőben az országos állami televízióban.
Kijevnek több tüzérségi lövedékre és nagy hatótávolságú rakétára van szüksége, és bizonyos hiányt tapasztal az aknamentesítéshez szükséges felszerelésekből – tette hozzá. A hadseregnek nehézségei vannak a sérült páncélosok javításával is.
Podoljak elmondta, hogy a legfontosabb tételek, amelyekből Ukrajnának még mindig hiány van, a légvédelmi rendszerek és a kifinomult vadászrepülőgépek, különösen az amerikai gyártmányú F-16-osok. Kijev hónapok óta kéri nyugati támogatóit, hogy biztosítsanak F-16-osokat, ragaszkodva ahhoz, hogy a vadászgépek segítenének „megnyerni a háborút” Oroszország ellen.
Washington és szövetségesei azonban eddig vonakodtak a vadászgépek biztosításától, Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó szerint a repülőgépeknek csak korlátozott hatása lenne a harctéren.
A konfliktus kezdete óta Ukrajna egyre kifinomultabb fegyvereket követel támogatóitól. A nyugatról szállított fegyvereket Kijev széles körben használta a június elején indított jelenlegi ellentámadásban. A hadjárat eddig nem hozott kézzelfogható eredményt, miközben több tucat nyugatról szállított eszköz, köztük amerikai gyártmányú Bradley gyalogsági harcjárművek, német gyártmányú Leopard 2 harckocsik és svéd gyártmányú CV90 páncélozott járművek megsemmisültek vagy orosz kézre kerültek.
Moszkva többször is felszólította a Nyugatot, hogy hagyjon fel Ukrajna „felpumpálásával” a különféle fegyverekkel, és arra figyelmeztetett, hogy a további katonai segélyek csak meghosszabbítják a konfliktust, és még több pusztítást okoznak Ukrajnának, ahelyett, hogy megváltoztatnák a végeredményt.