Az Ukrajnáról szóló dzsiddai konzultációk résztvevői a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök által javasolt béketerv mellett egy másik béketervet is megvitattak – jelentette vasárnap diplomáciai forrásokra hivatkozva a DPA német hírügynökség.
A források szerint az új tervet a házigazda ország – Szaúd-Arábia – terjesztette elő több más országgal együtt.
A terv Ukrajna területi integritásának megőrzését, tűzszünetet irányoz elő a teljes frontvonalon, az ENSZ által közvetített tárgyalások megkezdését és a fogolycserét. Szaúd-Arábia tájékoztatta Oroszországot a konzultációkról – írja a DPA.
A hírügynökség forrásai szerint eredetileg csak Zelenszkij úgynevezett béketervét tervezték megvitatni.
Dzsidda augusztus 5-6-án ad otthont az ukrajnai konfliktus rendezéséről szóló konzultációnak. Több mint 30 ország – köztük Brazília, az Egyesült Királyság, India, India, Kína, az Egyesült Államok, Dél-Afrika és az Európai Unió országai – küldöttei vesznek részt. Oroszországot nem hívták meg.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő közölte, hogy Moszkva figyelemmel kíséri az Ukrajnáról szóló szaúd-arábiai béketalálkozót, de annak céljai még nem ismertek. Marija Zaarova orosz külügyminisztériumi szóvivő szerint a szaúd-arábiai találkozó nem lesz haszontalan, ha segít a Nyugatnak felismerni, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök úgynevezett béketerve zsákutca.
Annalena Baerbock német külügyminiszter a dzsiddai konzultációt kommentálva elismerte, hogy Dél-Afrika, Brazília és Kína véleménye az ukrajnai fejleményekről eltér az európaiétól.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes a TASZSZ hírügynökségnek elmondta, hogy Oroszország megvitatja a dzsiddai tanácskozás eredményét a BRICS-partnerekkel, akik részt vettek rajta.