Oroszország folytatta a devizatartalékok felhalmozását, a készlet április 7-re 600,8 milliárd dollárra nőtt a központi bank csütörtöki jelentése szerint.
A jegybank szerint a nemzetközi tartalékok volumene 6,9 milliárd dollárral, azaz 1,2%-kal nőtt március 31-hez képest a „pozitív piaci felértékelődés” miatt.
Az adat azonban alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt, amikor az ország tartalékai február 18-án történelmi csúcsot értek el 643,2 milliárd dollárral.
Az állományok nagyjából felét a nyugati központi bankok március elején befagyasztották az Oroszországgal szemben az ukrajnai konfliktus miatt bevezetett szankciók részeként. A pénzeszközök befagyasztása mellett a nyugati országok betiltották a kezelésükkel kapcsolatos műveleteket is.
Ennek ellenére az orosz pénzügyminisztérium szerint az ország bőséges tartalékainak köszönhetően képes lesz megbirkózni a szankciókkal.
Oroszország devizatartalékai a monetáris aranyból, az IMF-en belüli különleges lehívási jogokból (SDR), valamint az országon belül tartott devizából és fizikai aranyból állnak.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke korábban azt javasolta, hogy a befagyasztott orosz állami és magánvagyonból hozzanak létre egy befektetési alapot, és a nyereséget Ukrajna konfliktus utáni helyreállítására fordítsák.
Moszkva többször is lopásnak nevezte vagyonának befagyasztását, és figyelmeztetett, hogy az ellentétes a nemzetközi joggal. A Kreml szerint a dollárt lejáratták mint nemzetközi tartalék valuta azzal, hogy az Oroszország elleni szankcióháborúban fegyverként használták.