Oroszország leállítja a globális olajexportot, ha a nyugati árkorlátozás miatt veszteségessé válik a termelés folytatása – mondta Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes csütörtökön az orosz Pervij Kanal csatornának.
„Ha ezek az árak, amelyekről beszélnek, alacsonyabbak, mint az olajkitermelés költségei… természetesen Oroszország nem fogja biztosítani ennek az olajnak a világpiacra szállítását, ami azt jelenti, hogy egyszerűen nem fogunk negatív profittal dolgozni” – magyarázta a Novak.
A G7-országok június végén állapodtak meg az orosz olaj árának korlátozásáról, amely ötletet először Washington vetette fel, hogy korlátozza Oroszország energiaexportból származó bevételeit. A Bloomberg szerint az intézkedés támogatói arról tárgyalnak, hogy az orosz exportért fizetett árat az ország olajának biztosításába és szállításába történő beavatkozással korlátozzák. A terv szerint csak azokat a nyersanyagokat és olajtermékeket lehetne biztosítani és szállítani, amelyek értéke nem haladja meg az árplafont.
Fumio Kishida japán miniszterelnök nemrég azt mondta, hogy az árplafon felső határát az orosz olaj jelenlegi piaci árának mintegy felében határoznák meg. Júniusban az Urál olaj hordónkénti átlagára 87,25 dollár körül volt. Az erről szóló megbeszélések azonban még folynak, és az árplafonról még nem született végleges döntés.
Oroszország úgy véli, hogy az árplafon tovább emelné a globális olajárakat. Vlagyimir Putyin elnök nemrég azt mondta, hogy a nyugati országok „ugyanarra a gereblyére lépnek”, mint az orosz gázról történő lemondás esetében.
„Az eredmény ugyanaz lesz – az olajárak az egekbe szöknek” – mondta.
Dmitrij Medvegyev, a Biztonsági Tanács elnökhelyettese azt jósolta, hogy az olaj ára akár a 300-400 dollárt is meghaladhatja hordónként, ha a Nyugat végigviszi a tervet.
„Jelentősen kevesebb olaj lesz a piacon, és az ára sokkal magasabb lesz” – figyelmeztetett.