Oroszország azt tervezi, hogy megvitatja a nemzeti valutára történő átállást a délkelet-ázsiai országokkal folytatott kereskedelemben is – jelentette be kedden a külügyminisztérium. A lépés része Moszkva azon törekvésének, hogy az üzleti elszámolásokban elhagyja az amerikai dollárt és az eurót.
A Moszkva elleni nyugati szankciók következtében 2022-ben 4,4 százalékkal csökkent az Oroszország és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) országai közötti kereskedelmi forgalom – közölte a minisztérium Szergej Lavrov külügyminiszter indonéziai Jakartában tett látogatása előtt megjelent közleményében.
„A helyzet javítása érdekében Oroszország azon dolgozik, hogy konzultációkat indítson a nemzeti valuták kölcsönös elszámolásokban való bevezetéséről” – írta honlapján a külügyminisztérium.
Az ASEAN Brunei, Kambodzsa, Indonézia, Laosz, Kambodzsa, Malajzia, Mianmar, a Fülöp-szigetek, Szingapúr, Thaiföld és Vietnam politikai és gazdasági uniója. Lavrov ezen a héten Jakartában tartózkodik, hogy találkozzon ASEAN-kollégáival a szorosabb kapcsolatok előmozdítása érdekében.
A szankciók bevezetését követően Oroszország és a fejlődő országok közé tartozó kereskedelmi partnerei fokozták az erőfeszítéseket, hogy csökkentsék a nyugati pénzügyi rendszer használatát, és az amerikai dollárt és az eurót nemzeti valutákkal váltsák fel a kereskedelmi elszámolásokban.
A tendenciát támogatják a BRICS, a Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömörítő gazdasági szövetség tagjai, valamint számos más ország, amely csatlakozni kíván a csoporthoz. Az amerikai dollár helyett széles körben használt valuták közé tartozik az orosz rubel, a kínai jüan és az Egyesült Arab Emírségek dirhamja.