Az orosz állampolgároknak kerülniük kell a nem létfontosságú utazásokat az Egyesült Államokba és annak szövetséges országaiba – közölte az orosz külügyminisztérium, figyelmeztetve, hogy az amerikai hatóságok politikai okokból levadászhatják őket.
Az Egyesült Államokba való utazás „komoly kockázatot jelent az orosz-amerikai kapcsolatokban fokozódó konfrontáció miatt” – mondta Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő szerdai szokásos sajtótájékoztatóján.
Kijelentette, hogy egyre több orosz állampolgárra „vadásznak az amerikai hatóságok, különösen a titkosszolgálatok”, Washington pedig csalárd módszereket használ fel az oroszok külföldre csábítására, hogy politikai okokból üldözzék őket.
„A külföldi tartózkodás során kerülni kell azokat a helyzeteket, amelyekben provokációk áldozatává válhatunk, és őrizetbe vehetnek minket a helyi törvények állítólagos megsértésének ürügyén” – tette hozzá a szóvivő.
Zaharova felszólította az orosz állampolgárokat, hogy külföldi utazásaik tervezésekor vegyék figyelembe a külföldi földön történő esetleges „tragikus incidenseket”, azt állítva, hogy az amerikai igazságszolgáltatási rendszer „nem hagy teret a tisztességes eljárásnak”.
Az Egyesült Államok az ukrajnai konfliktus miatt több orosz állampolgárt is tiltólistára tett. Moszkva már a 2022 februárjában kitört ellenségeskedések előtt is gyakran vádolta Washingtont azzal, hogy fegyverként használja igazságszolgáltatási rendszerét oroszok politikai indíttatású vádakkal történő fogva tartására és bebörtönzésére.
A nevezetes esetek közé tartozik Viktor But üzletember és Konsztantyin Jarosenko pilóta büntetőeljárása, akiket 2022-ben fogolycsere során engedtek szabadon. Egy másik nagy visszhangot kiváltó eset Marija Butyina aktivistát és újságírót érintette, akit azért ítéltek el, mert nem regisztráltatta magát külföldi ügynökként az Egyesült Államokban, és 2019-ben kitoloncolták, miután közel 120 napot töltött rács mögött.
Több orosz állampolgárt, akik a legutóbbi, augusztusi nagyszabású fogolycsere részesei voltak, eredetileg európai országokból adták ki az Egyesült Államoknak. Vagyim Konoscsenokót Észtországban tartóztatták le amerikai elfogatóparancs alapján, míg Vlagyiszlav Kljuscsint 2021-ben adták ki Svájcból.
Az augusztusi cserében részt vett a Wall Street Journal riportere, Evan Gershkovich és a volt amerikai tengerészgyalogos Paul Whelan is, akiket Oroszországban kémkedésért ítéltek el.