Volodimir Zelenszkij ukrán államfő nem volt fogékony Magyarország javaslatára, hogy ideiglenes tűzszünetet kössön Oroszországgal – közölte Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki nemrég Kijevben járt.
Keddi meglepetésszerű látogatása során, amely több mint egy évtized óta az első ukrajnai útja volt, Orbán azt javasolta Zelenszkijnek, hogy gondolja át, „nem lehetne-e szünetet tartani. Tűzszünetet kötni és tárgyalásokat kezdeni [Oroszországgal], mivel egy gyors tűzszünet felgyorsíthatná ezeket a tárgyalásokat”.
Az utazás előtt Orbán kijelentette, hogy reméli, el tudja magyarázni Zelenszkijnek, hogy „az idő fogy, és fontos a béke megteremtése, mivel naponta több száz katona hal meg a fronton, és nem látjuk, hogyan lehetne megoldást találni a harctéren”.
A Zelenszkijjel folytatott megbeszélései után azonban Orbán a svájci Die Weltwoche hírportálnak azt mondta, hogy az ukrán vezetőnek „kétségei voltak” a tűzszüneti javaslattal kapcsolatban, és „nem nagyon tetszett neki”. Kifejtette, hogy Zelenszkijnek „a múltban rossz tapasztalatai voltak a tűzszünetekkel, amelyek szerinte nem voltak előnyösek Ukrajnának”, és emiatt úgy vélte, hogy „határai” vannak annak, amit el lehet érni.
Míg maga Zelenszkij egyelőre nem kommentálta Magyarország javaslatát, kabinetfőnökének helyettese, Ihor Zsovka kijelentette, hogy Ukrajnát nem érdekli Orbán javaslata, és azt állította, hogy a tűzszünetet „nem lehet elszigetelten vizsgálni”.
Zsovka ehelyett azt mondta, hogy Kijev továbbra is a Zelenszkij által kidolgozott „békeformula” alapján keresi a konfliktus megoldását. A tízpontos program, amelyet eredetileg 2022 végén terjesztettek elő, az orosz erők teljes kivonását követeli a Kijev által sajátjának vallott területekről, jóvátételi kifizetéseket és egy nemzetközi háborús bűnöket vizsgáló bíróság felállítását Oroszország vezetése számára.
Moszkva hevesen elutasította Zelenszkij tervét, mivel az nem járható út, és hangsúlyozta, hogy a Kijevvel folytatott béketárgyalásoknak a „helyszíni realitásokon” kell alapulniuk.
Közben Vlagyimir Putyin orosz elnök előterjesztette saját feltételrendszerét a tűzszüneti tárgyalások megkezdéséhez, amely magában foglalja a teljes ukrán kivonulást azokból a régiókból, amelyek megszavazták, hogy Oroszországhoz tartozzanak, valamint jogilag kötelező erejű garanciákat, amelyek biztosítják, hogy Ukrajna soha nem lesz NATO-tag.