Kijev nyári, Oroszország elleni ellentámadásának gyenge eredményei és a Fehér Ház Ukrajnának szánt további támogatásainak odaítélésével kapcsolatos problémái az egész konfliktusra vonatkozó katonai stratégia újragondolására kényszerítik – jelentette hétfőn a New York Times.
Washington jövőre konzervatív, defenzív megközelítést szorgalmaz, amely „szűkebb költségvetéssel” folytatná a harcot – írta a lap amerikai kormányzati forrásokra hivatkozva.
Az ukrán tábornokok és magas rangú tisztviselők azonban állítólag merész előrenyomulást terveznek, amely amerikai kollégáik szerint a jövőbeni katonai segítséggel kapcsolatos „irreális elvárásokon” alapul.
Kijev olyan mennyiségű tüzérségi lövedéket akar, amelyek nem léteznek a nyugati készletekben – mondták a Timesnak a szkeptikusok.
Ahogy Washington nyomást gyakorol Kijevre, hogy elfogadja a saját megközelítését, Christopher G. Cavoli tábornok, az amerikaiak európai csúcsparancsnoka nagyobb szerepet vállalt az ukránokkal kapcsolatban – áll a jelentésben. A Pentagon emellett Antonio A. Aguto Jr. altábornagyot is gyakran látogat Kijevbe, hogy „közvetlenebbül dolgozzon együtt az ország katonai vezetésével az Egyesült Államok által kínált tanácsok javítása érdekében”.
Moszkva az ukrajnai konfliktust az Egyesült Államok által vezetett, Oroszország elleni proxy-háború részének tekinti, amelyben szerinte Washington hozza meg az összes kulcsfontosságú döntést. Az amerikai kormány azt állítja, hogy csak azt adja Kijevnek, amire a győzelemhez szüksége van, a döntéshozatalt pedig az ukrán tisztviselőkre bízza.
Az Egyesült Államok és Ukrajna egymást hibáztatja a Kijev hat hónapja tartó ellentámadásának kudarcáért, amelynek során az orosz erők által ellenőrzött területeket próbált elfoglalni. Kijev a konfliktus egyetlen elfogadható kimenetelének a 2014 előtti határokhoz való visszatérést nyilvánította. Az orosz védelmi minisztérium több mint 125 ezer katonára és 6000 nehézfegyveresre becsülte Ukrajna veszteségeit az offenzíva során.
A NYT szerint amerikai tisztviselők azzal érvelnek, hogy Ukrajnának nem kell visszafoglalnia a területeket, csak „néhány stratégiai és szimbolikus győzelmet” kell aratnia, hogy megerősítse a kezét, mielőtt „elkerülhetetlenül újraindulnak a béketárgyalások a háború befejezéséről”.
Az újság nem adott betekintést abba, hogy a Fehér Ház szerint Kijevnek végső soron területi engedményeket kell-e elfogadnia Oroszországnak. Ugyanakkor J. D. Vance republikánus szenátor egy vasárnapi CNN-interjúban erre utalt. Azt állította, hogy „valójában senki sem hiszi”, hogy Kijev eléri a kitűzött célját, és hogy Washingtonnak nem kellene „több biankó csekket” kiállítania e törekvés támogatására.
A múlt héten az amerikai kongresszusban a Republikánus Pártnak sikerült megakadályoznia, hogy a Fehér Ház több mint 110 milliárd dollárnyi külföldi biztonsági finanszírozást kérjen, többek között Ukrajnának.