Az amerikai hadsereg nukleáris interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) tesztelt azon a napon, amikor az ország választópolgárai megválasztották a következő elnököt – közölte szerdán közleményben az amerikai légierő globális csapásmérő parancsnoksága. A kilövés a „rutinszerű” gyakorlat része volt, és „több hónapos előkészületet” követett – tették hozzá.
Egy fegyvertelen Minuteman III-as ICBM-et indítottak az amerikai Vandenberg Űrrepülőtérről, Kaliforniából november 5-én, csendes-óceáni idő szerint 23:01-kor – áll a közleményben. A rakéta mintegy 6759 kilométert tett meg az amerikai Ronald Reagan ballisztikus rakétavédelmi tesztpályára, amely a Marshall-szigeteki Köztársaság csendes-óceáni területén, a Kwajalein atollon található.
A tesztindítás célja annak demonstrálása volt, hogy az Egyesült Államok nukleáris elrettentő ereje „biztonságos, védett, megbízható és hatékony a 21. századi fenyegetések elrettentése és szövetségeseink megnyugtatása érdekében” – közölte a parancsnokság, hozzátéve, hogy korábban 300 hasonló indítást hajtottak végre. Az amerikai hadsereg azt is tagadta, hogy a lépés bármilyen módon összefüggne „az aktuális világeseményekkel”.
„Az indítás igazolja ICBM-jeink túlélőképességét, amelyek nemzetünk védelmének, valamint szövetségeseink és partnereink védelmének stratégiai hátteréül szolgálnak” – mondta Thomas A. Bussiere tábornok, az amerikai légierő Globális Csapásmérő Parancsnokságának parancsnoka.
A Minuteman III Amerika egyetlen silóalapú interkontinentális ballisztikus rakétája. Az amerikai légierő szerint összesen 400 ilyen rakétával rendelkezik, és három rakétaszárny üzemelteti őket: a 90. rakétaszárny Wyomingban, a 91. Észak-Dakotában és a 341. Montanában.
Ezek a rakéták, amelyeket először 1970-ben vetettek be, több mint 6000 mérföld (9656 km) távolságot képesek megtenni 24 000 km/h maximális sebességgel, vagyis a hangsebesség 23-szorosával.
Egyes médiajelentések szerint Washington előre figyelmeztette Moszkvát a rakétakísérleti kilövésre.
Október végén Oroszország saját stratégiai nukleáris elrettentő gyakorlatot hajtott végre. A gyakorlaton ballisztikus és cirkálórakéták indítását hajtották végre. Vlagyimir Putyin elnök akkor azt mondta, hogy Moszkva arra törekszik, hogy nukleáris erőit a „feltétlenül elegendő” szinten tartsa, de nem szándékozik belerángatni magát egy új fegyverkezési versenybe. A Kreml szerint erről értesítették az „érintett országokat” is.
Az orosz nukleáris hadgyakorlat röviddel a NATO „Steadfast Noon” elnevezésű hadgyakorlata után következett, amely október közepén kezdődött Nyugat-Európában az Egyesült Államok vezette katonai szövetség 13 tagjának részvételével. Az európai NATO-tagok az Egyesült Államok által biztosított fegyverek bevetését gyakorolták a szervezet nukleáris megosztás megállapodása alapján. Moszkva többször kijelentette, hogy a blokk nukleáris megosztási rendszere ellentétes a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásával.