Benjamin Netanjahu miniszterelnök kijelentette, hogy Izrael már most is közvetlen támadásokat intéz Irán ellen, és mindent megtesz annak érdekében, hogy Teherán ne jusson atomfegyverhez.
Arra a riporteri kérdésre válaszolva Tel-Avivban csütörtökön, hogy Izrael miért Irán megbízottjai ellen hajt végre támadásokat ahelyett, hogy közvetlenül támadná az országot, Netanjahu így válaszolt: „Ki mondta, hogy nem támadjuk Iránt?! Támadjuk!”.
Izrael azt állítja, hogy Irán részt vett az október 7-i támadások kitervelésében, amikor mintegy 1200 ember halt meg és többeket ejtettek túszul a Hamász váratlan támadásában Gáza közelében. Izrael megtorlásul intenzív katonai bombázást indított a palesztin enklávé ellen, amelynek eddig mintegy 24 ezer halottja van a helyi egészségügyi tisztviselők szerint. A hadművelet célja a militáns csoport felszámolása – állítja Nyugat-Jeruzsálem, de az áldozatok többsége nő és gyermek.
Izrael korábban nyíltan azzal vádolta Iránt, hogy „pénzzel, kiképzéssel, fegyverekkel és technológiával”, valamint hírszerzéssel segíti a Hamászt.
„Irán áll mögötte. Konfliktusban állunk Iránnal. Ne képzeljék el, mit tehet velünk Irán, hogy elpusztítson minket” – mondta Netanjahu, aki azt állította, hogy csak olyan megállapodásba fog beleegyezni, amely Nyugat-Jeruzsálemnek biztonsági ellenőrzést biztosít egész Gáza felett.
Irán tagadta, hogy bármilyen szerepe lenne a Hamász Izrael elleni támadásában, Nasszer Kanani iráni külügyminisztériumi szóvivő szerint az ilyen vádak „politikai okokon alapulnak”.
Netanjahu hozzátette, hogy „Irán a polip feje, és mindenütt látni a csápjait a Húsziktól a Hezbollahon át a Hamaszig”.
Iránt Izrael és az Egyesült Államok széles körben és a Közel-Kelet fő destabilizáló hatalmának tekinti, mivel állítólag fegyvereket, katonai szakértelmet és kiképzést ad a gázai Hamásznak, a libanoni Hezbollahnak és a jemeni Húszi lázadóknak.
Az USA korábban azt állította, hogy Irán „mélyen benne van” a Vörös-tengeren kereskedelmi hajók ellen elkövetett Húszi-támadásokban, azt állítva, hogy drónokkal, rakétákkal és hírszerzési információkkal látta el a lázadókat. Teherán tagadta az állítást, és ragaszkodott ahhoz, hogy az „ellenálló csoportok” függetlenül cselekszenek, és „nem Teherántól kapnak parancsot arra, hogy szembeszálljanak az Izrael által elkövetett háborús bűnökkel és népirtással”.
Izrael ritkán ismeri el nyilvánosan, hogy közvetlenül támadja Iránt, de az iszlám köztársaság régóta célpontja volt Benjámin Netanjahu miniszterelnöknek több kormányzati ciklusa alatt.
Decemberben Naftali Bennett volt izraeli miniszterelnök felfedte, hogy Izrael megtámadott egy pilóta nélküli légi jármű bázist Iránban, és meggyilkolta az Iráni Forradalmi Gárda egyik magas rangú parancsnokát. Bennett, aki 2021 júniusától 2022 júniusáig volt izraeli miniszterelnök, a The Wall Street Journalban megjelent cikkében tette a beismerést.