Németország közölte, hogy támogatja az Oroszország elleni új uniós szankciókat az energiaágazatban, miután Donald Trump amerikai elnök és orosz kollégája, Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetést folytatott egymással. Berlin azt szeretné, ha Washington támogatná a korlátozásokat, bár Trump a hírek szerint vonakodik fokozni a Moszkvára gyakorolt nyomást.
Stefan Kornelius német kormányszóvivő egy hétfői sajtótájékoztatón elmondta, hogy Berlin „támogatja az Északi Áramlathoz kapcsolódó [szankciók] elemeit”, hozzátéve: „Természetesen az is döntő fontosságú, hogy az Egyesült Államok kísérje az esetleges szankciócsomagot”.
Az Oroszországot és Németországot a Balti-tenger alatt összekötő Északi Áramlat 1 és 2 gázvezeték 2022 óta nem üzemel az uniós szankciók és szabotázs miatt, amelyet Oroszország szerint nyugati hírszerző ügynökségek szerveztek.
Múlt héten Ursula von der Leyen, az EU Bizottságának elnöke azt mondta, hogy az uniós szankciók következő fordulója az orosz pénzügyi szektort, az olajkitiltások kijátszására használt hajóflottát és az Északi Áramlat rendszert célozza majd. Mint mondta, a cél az, hogy Moszkvát 30 napos feltétel nélküli tűzszünet elfogadására kényszerítsék Ukrajnában.
Moszkva kijelentette, hogy „elvben” nyitott a tűzszünetre, de aggodalmát fejezte ki, hogy az csak Ukrajna javára válna, és lehetővé tenné a szétvert erőinek az átcsoportosítást. Oroszország azt is közölte, hogy a nyugati szankciókat törvénytelennek tartja, ugyanakkor megjegyezte, hogy az ország gazdasága már régóta hozzászokott a nyugati nyomásgyakorláshoz.
A német tisztviselő megjegyzései a Putyin és Trump nagy várakozással várt kétórás telefonbeszélgetése után hangzottak el.
Putyin a hívást „érdeminek és meglehetősen őszintének” minősítette, hozzátéve, hogy Oroszország kész együttműködni Kijevvel egy esetleges jövőbeli békemegállapodásról szóló memorandum kidolgozásában. Trump „kiválónak” nevezte a hívást, és megjegyezte, hogy „Oroszország és Ukrajna azonnal tárgyalásokat kezd a tűzszünetről, és ami még fontosabb, a háború befejezéséről”.
Az európai vezetők „megdöbbentek” Trump válaszán – jelentette a Financial Times egy, az ügyet ismerő forrásra hivatkozva. Hozzátették, hogy az amerikai elnök a jelek szerint „nem áll készen arra, hogy nagyobb nyomást gyakoroljon” Putyinra, és nem tett ígéretet a jövőbeni büntetőintézkedésekkel kapcsolatban.
Az FT forrásai szerint Trump azt is világossá tette, hogy „visszahúzza az Egyesült Államokat a konfliktusba való belekeveredéstől, és meghagyja Ukrajnának és Oroszországnak, hogy közvetlenül tárgyaljanak a tűzszünetről”.