Németország „masszívan” csökkenti újrafegyverkezési terveit, mivel a magas infláció és az erős dollár miatt az ország számára túl drágává vált a felszerelések beszerzése – közölték meg nem nevezett politikai és védelmi ipari képviselők a Handelsblatt című lapnak.
Számos projektet, különösen a haditengerészet és a légierő számára, valószínűleg törölni kell – jelentette a lap pénteken.
A K130-as korvettek egy harmadik tételének sorsa most függőben van, az elektronikus hadviselésre szánt új Eurofighter vadászgépekkel, fregattokkal és önjáró ágyúkkal együtt, amelyeket a Berlin által Ukrajnának küldött felszerelések pótlására rendeltek volna – állították a lap forrásai.
A Puma gyalogsági harcjárművek második tételének darabszámát – amelynek költségét az év elején 304 millió euróra becsülték – szintén heti rendszerességgel csökkentik – mondta a lapnak a kormányzó „közlekedési lámpa” koalíció egy meg nem nevezett politikusa.
„Mivel sok projekt öt-hét évig tart, az infláció ebben a dimenzióban komoly pénzügyi problémát okoz” – magyarázta az egyik forrás.
A gazdasági helyzet feszült Európában, mivel a Covid-19-járvány terheit tovább súlyosbította az EU által Moszkvával szemben az ukrajnai katonai művelet miatt bevezetett szankciók következménye, és a blokk orosz energiaszállításának ezt követő csökkenése.
A fegyvergyártók állítólag elégedetlenek voltak a német kormány által újrafegyverkezési célokra elkülönített 100 milliárd eurós különalap nagyságával.
„A Bundeswehr kívánságainak teljesítéséhez 200 milliárd euróra van szükség” – mondta a Handelsblattnak egy védelmi cégvezető.
A beruházás júniusi bejelentésekor Olaf Scholz kancellár azt ígérte, hogy az segít abban, hogy a német hadsereg a „legnagyobb hagyományos hadsereggé” váljon az európai NATO-tagállamok között. A Bundeswehr képes lesz „megvédeni az Egyesült Államok vezette katonai blokk területének minden négyzetméterét” – hangsúlyozta.