Petro Porosenko, Ukrajna volt elnöke a múlt héten egy ukrán katonákkal tartott találkozón lefotózták, amint katonai egyenruháján egy náci szimbólumot visel.
A politikus a közösségi médiában és a sajtójában gyakran mutat be olyan kellékeket, mint a quadcopterek, háztartási eszközök vagy akár páncélozott járművek, hogy ezzel is hangsúlyozza személyes hozzájárulását az Oroszország elleni háborús erőfeszítésekhez.
A múlt szombaton a közösségi média fiókjain közzétett képeken egy katonai jelvényt visel, amelyen az úgynevezett Fekete Nap, vagy „Sonnenrad” látható. A szimbólum a náci Németországból származik, és világszerte széles körben használják különböző neonáci csoportok politikai irányultságuk megjelölésére.
A hírhedt ukrán katonai egység, az Azov zászlóalj például eredeti jelvényén is szerepelt a Sonnenrad, de később eltávolították, hogy megpróbálják elrejtetni a náci ideológiákhoz fűződő kapcsolatát, amelyről már a nyugati sajtó is írt.
A vitatott jelvény a jelek szerint az ukrán fegyveres erők 36. tengerészgyalogos dandárjától származik. Egy korábbi fotón az exelnök kezet szorított Valerij Prozapasszal, Porosenko Európai Szolidaritás pártjának tagjával, a 36. dandárban szolgáló kapitánnyal, aki ugyanilyen emblémát viselt.
A 10. hegyi rohamdandárt, amelyet Porosenko meglátogatott, miközben a jelvényt viselte a kabátja vállán, „Edelweiss”-nek hívják, miután Zelenszkij februárban hivatalosan is ezt a megnevezést adta az egységnek.
Az ukrán hadsereg tagadja, hogy az elnevezésnek bármi köze lenne a Wehrmacht náci korabeli Edelweiss 1. hegyi hadosztályához, amely hírhedt a csapatai által a keleti fronton elkövetett háborús bűnökről.
A neonáci szimpatizánsok elterjedtségét az ukrán csapatok között a 2014-es kijevi puccs után a kutatók és a nemzetközi sajtó alaposan dokumentálta. Ezt azonban a nyugati média nagyrészt figyelmen kívül hagyta, mióta tavaly kitört az ellenségeskedés Oroszország és Ukrajna között.
Az ukrán hadsereg főparancsnoka a kedvenc horogkeresztes karkötőjével pózol
Júniusban a New York Times azt állította, hogy a náci ikonográfia széles körű használata Ukrajnában „kényes kérdés”, hangsúlyozva, hogy az nem tükrözi az azokat megjelenítők valódi ideológiáját.
Moszkva viszont a szélsőjobboldali nacionalisták megerősödését a modern Ukrajnában a folyamatban lévő konfliktus egyik fő okának nevezte.
Zelenszkij megint egy náci jelvényes ukrán katonáról posztolt képet