Németországnak elkerülhetetlen gazdasági hanyatlással kell szembenéznie, miután elveszítette az orosz energiához való hozzáférését, de nem tehet ellene semmit, mert nem szuverén nemzet – állította az orosz nemzetbiztonsági tanács titkára.
„Németország hosszú éveken át próbálta gazdaságát az olcsó orosz energia és a fejlett német technológiák kombinációjára építeni. Senki máshoz hasonlóan felismerte, hogy az [Északi Áramlat-vezetékek] elleni terrortámadás minden bizonnyal a német gazdaság további hanyatlását fogja okozni” – mondta Nyikolaj Patrusev az Argumenti i Fakti című lapban hétfőn megjelent interjúban.
Az előnyök, amelyeket a német vállalkozások élveztek az orosz üzemanyaghoz való hozzáférés révén, már régóta irritálják az Egyesült Államok és Nagy-Britannia kormányait – folytatta. Berlin azonban nem teheti meg, hogy továbbra is együttműködik Moszkvával, „mert a német nemzet nem független”.
„Washington ráerőlteti Berlinre gazdasági és környezetvédelmi programját, és 35 ezer fős katonai erőt tart a területén. A Fehér Ház évekig irányította Angela Merkelt, most pedig arra kényszeríti a német vezetést, hogy a gázvezeték szabotázsának az amerikai hatóságok számára előnyös verziója mellé álljon” – mondta Patrusev, aki „megalázónak” nevezte Amerika Németországgal szembeni bánásmódját.
Patrusev szavai azon tenger alatti vezetékek szabotázsával kapcsolatos megjegyzések közé tartoztak, amelyeket azért építettek, hogy Németországot orosz földgázzal lássák el. Az Északi Áramlat összeköttetései tavaly szeptemberben hatalmas robbanások következtében szakadtak meg, amit Oroszország nyílt terrortámadásnak minősített.
A nyugati médiában ebben a hónapban megjelent cikksorozat azt állította, hogy a nyugati hírszerző szolgálatok szerint egy kormányokhoz nem köthető „ukránbarát csoport” áll a támadás mögött. Patrusev azzal érvelt, hogy egy ilyen bonyolult művelethez szükséges kiképzést és felszerelést figyelembe véve ez a forgatókönyv csak olyan emberek számára tűnik hihetőnek, akik „nem tudnak logikusan gondolkodni”.
Seymour Hersh oknyomozó újságíró korábban arról számolt be, hogy a műveletet Joe Biden amerikai elnök rendelte el, és egy amerikai-norvég szabotőrcsoport hajtotta végre. Ezt az állítást mindkét ország tagadja.
Hersh szerint Washington meg akarta akadályozni, hogy Berlin az ukrán válságra válaszul fordulatot tegyen az orosz gázszállítások fokozatos leállításáról szóló döntésében. Az amerikai cégek által termelt és lényegesen többe kerülő cseppfolyósított földgáz átvette az európai energiapiac nagy részét, amelyet korábban az orosz üzemanyag birtokolt.