Mielőtt bármilyen személyes találkozóra sor kerülhet Vlagyimir Putyin és Volodimir Zelenszkij között, szilárd megállapodásoknak kell létrejönniük, amelyeket az orosz és az ukrán elnök aláírhat – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
„Ami a Putyin-Zelenszkij tárgyalásokat illeti, itt semmi sem változott. Senkinek sincs szüksége találkozóra csak a találkozó kedvéért” – mutatott rá Peszkov az Izvesztyija című napilapnak adott keddi interjújában.
Ahhoz, hogy Putyin és Zelenszkij találkozzon, vagy „hogy maga a találkozó gondolata is napirendre kerüljön, sok munkát kell elvégezni, és meg kell teremteni azoknak a megállapodásoknak az alapjait, amelyeket a legmagasabb szinten lehet hivatalossá tenni” – mondta.
„Erről jelenleg nincs szó” – pontosított a Kreml szóvivője, utalva az orosz és az ukrán elnök találkozójára.
Peszkov vasárnap ugyanebben a kérdésben a Rosszija 1 tévécsatornának nyilatkozva azt mondta, hogy Moszkva csak arról hajlandó tárgyalni Zelenszkijjel, hogy ” Kijev miként teljesíti az orosz követeléseket”.
Ami Oroszország ukrajnai katonai műveletét illeti, az „a maga útján halad, minden célját el fogja érni” – biztosította.
Zelenszkij ellentmondásos nyilatkozatokat tett a Putyinnal való találkozóról, először azt mondta, hogy közvetlenül az orosz elnökkel akarja megvitatni a konfliktus sorsát, majd kitartott amellett, hogy Moszkvával nem lehet tárgyalni.
Oroszország február 24-én küldött csapatokat Ukrajnába, arra hivatkozva, hogy Kijev nem hajtja végre a minszki megállapodásokat, amelyek célja, hogy Donyeck és Luganszk régiónak különleges státuszt biztosítson az ukrán államon belül. A Németország és Franciaország közvetítésével létrejött jegyzőkönyveket először 2014-ben írták alá. Petro Porosenko volt ukrán elnök azóta elismerte, hogy Kijev fő célja az volt, hogy a tűzszünetet időnyerésre és „erős fegyveres erők létrehozására” használja fel.
2022 februárjában a Kreml független államként ismerte el a Donbassz köztársaságokat, és követelte, hogy Ukrajna hivatalosan is nyilvánítsa magát semleges országnak, amely soha nem csatlakozik semmilyen nyugati katonai blokkhoz. Kijev ragaszkodik ahhoz, hogy az orosz offenzíva teljesen indokolatlan volt.