Moszkva megtorló intézkedéscsomagot dolgozott ki arra az esetre, ha a nyugati országok elkobozzák az ukrajnai konfliktus miatt befagyasztott orosz állami vagyont – figyelmeztetett kedden Valentyina Matvijenko az orosz parlament felsőházának elnöke.
A Föderációs Tanács elnöke Dmitrij Kiszeljov orosz újságírónak adott interjújában azt mondta, hogy az EU esetleges lépése az orosz vagyon elkobzására példa nélküli lenne, hozzátéve, hogy az tönkretenné a világgazdaságot.
„Természetesen ez teljesen törvénytelen lenne, és Európában mindenki megérti, hogy ezt nem tehetik meg” – jelentette ki a tisztviselő.
A Nyugat az ukrajnai konfliktus 2022. februári kezdete óta mintegy 300 milliárd dollárnyi orosz jegybanki vagyont fagyasztott be. A pénzek nagy részét az EU-ban tartják nyilván. Moszkva többször is lopásként ítélte el a lefoglalást.
Több nyugati ország, nevezetesen az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság tisztviselői ragaszkodtak az orosz vagyon teljes elkobzásához annak ellenére, hogy széles körben elterjedt az az aggodalom, hogy ennek nincs jogalapja. Ezzel szemben az EU vonakodott ezt megtenni, mivel állítólag az orosz megtorlástól tart.
Matvijenko hangsúlyozta, hogy Oroszországnak előkészített válasza van egy esetleges elkobzásra.
„Van egy törvényjavaslatunk, amelyet készek vagyunk azonnal megfontolni válaszul. És az európaiak többet fognak veszíteni, mint mi. Természetesen félnek ettől, különösen annak fényében, hogy a gazdaságuk összeomlóban van”.
A szenátor azzal érvelt, hogy Washington mind politikailag, mind gazdaságilag szétzúzta az EU-t.
„A védelem és a biztonság területén korábban vazallus volt… de most egyszerűen szétzúzták az amerikaiak. Most még jobban meg akarják fojtani… hogy még kevésbé legyen versenyképes” – jelentette ki.
Mindezekre tekintettel Matvijenko azt javasolta, hogy az európai üzleti közösségnek hevesen tiltakoznia kellene az esetleges elkobzások ellen, mivel ők lennének Moszkva megtorló intézkedéseinek elsődleges célpontjai.
Miközben az EU húzza az időt az orosz vagyon elkobzásával kapcsolatban, egy olyan terven dolgozik, amely az ezekből a pénzekből származó nyereség lefoglalására irányul, hogy fegyvereket szerezzen be Ukrajna számára, és növelje védelmi termelési kapacitását.
A Politico szerint azonban az EU egyes tagjai komoly aggályoknak adtak hangot a kezdeményezéssel kapcsolatban. Magyarország és Szlovákia ellenezte, hogy fegyvereket küldjenek Ukrajnának, Málta és Luxemburg pedig állítólag elégedetlen, hogy nem konzultáltak velük a tervről.