A NATO-nak ellenségekre van szüksége, hogy igazolni tudja a létezését – jelentette ki csütörtökön Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes a nyugati katonai tömörülés legutóbbi litvániai találkozóját kommentálva.
“A terjeszkedés az egyik eszköz, amelyet a NATO-országok a konfrontáció fenntartására használnak” – mondta Grusko az orosz Pervij Kanal csatornának.
“Ezért sajnos a történelem arra a következtetésre kényszerít bennünket, hogy a NATO nem létezhet ellenfél nélkül. Ellenkező esetben minden értelmét elveszítené”.
Grusko hangsúlyozta, hogy Ukrajna felvétele az Egyesült Államok vezette katonai blokkba “katasztrofális következményekkel járna az európai biztonságra, Ukrajnára és magára a szövetségre nézve”.
Ugyanakkor a nyugati országok a NATO-tagság kilátását arra használják fel, hogy ellenőrizni tudják Ukrajna belpolitikáját – érvelt a diplomata.
Bár a NATO elutasította, hogy azonnali tagságot vagy konkrét csatlakozási menetrendet biztosítson Kijevnek, a blokk tagjai a keddi vilniusi csúcstalálkozón megerősítették, hogy az országot a jövőben meghívják tagjaik közé.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint Ukrajna “közelebb került a NATO-hoz, mint valaha”.
Oroszország a NATO keleti terjeszkedését saját nemzetbiztonságára nézve fenyegetésnek tekinti, és arra figyelmeztetett, hogy a NATO-tagok által Ukrajnának szállított nehézfegyverek és más katonai támogatás a szövetséget a konfliktus tényleges résztvevőjévé teszik.
A nyugati országok kitartanak amellett, hogy a NATO szigorúan védelmi szövetség, amely nem jelent fenyegetést Oroszországra.