A nyugati országok azon kísérletei, hogy másokat a saját szabályaik betartására kényszerítsenek, illegitimek, és végül kudarcot fognak vallani – jelentette ki Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök kínai kollégájának, Li Ko-csiangnak hétfői videokonferenciáján.
„A globális világrend komoly átalakuláson megy keresztül” – állapította meg Misusztyin, és egyes országok politikai nyomást gyakorolnak arra, hogy saját szabályaikat érvényesítsék, miközben teljesen figyelmen kívül hagyják más nemzetek érdekeit.
„Az ilyen kísérletek kudarcra vannak ítélve” – jegyezte meg a miniszterelnök.
A továbbiakban kijelentette, hogy Oroszország stratégiai partnersége Kínával ezzel szemben mindenképpen sikeres lesz, és a változó geopolitikai környezetben „megmutatja nagy kreatív potenciálját”. Megjegyzései a moszkvai és a pekingi kormányfők 27. éves találkozóján hangzottak el.
Misusztyin azt is elmondta, hogy Oroszország kész teljesíteni a Kínába irányuló energiaszállításokkal kapcsolatos valamennyi szerződéses kötelezettségét, és kész új és kiterjedtebb projekteken dolgozni ezen a területen.
Korábban Oroszország és Kína megállapodott abban, hogy az energiaügyleteket az amerikai dollár helyett nemzeti valutával bonyolítják le. A két ország közötti kereskedelem közel fele már most az orosz rubel vagy a kínai jüan használatával történik – jelentette be Misusztyin.
Kijelentette, hogy egy többpólusú világban a szuverén gazdaság- és pénzügypolitikák logikája szerint „pontosan” így kell bonyolítani a kereskedelmet.
A miniszterelnök beszámolt arról, hogy az elmúlt tíz hónapban az Oroszország és Kína közötti kereskedelem kétszámjegyű növekedési ütemet ért el, és közel harmadával nőtt, megközelítette a 150 milliárd dollárt, és az előrejelzések szerint a közeljövőben meghaladja a 200 milliárd dollárt.
Peking ugyan fenntartásait fejezte ki Moszkva Kijev elleni katonai hadjáratával kapcsolatban, de a konfliktussal kapcsolatban nagyrészt semleges álláspontot képviselt, és elutasította, hogy csatlakozzon az Oroszországgal szembeni nyugati szankciókhoz. Kínai diplomaták továbbra is békés megoldásra szólítottak fel, és bírálták a Nyugat azon erőfeszítéseit, hogy még több fegyvert pumpáljanak a térségbe, azzal érvelve, hogy ez csak az ellenségeskedések meghosszabbítását szolgálja.
Közben Wang Ji kínai külügyminiszter a múlt hónapban kijelentette, hogy Peking kész együttműködni Oroszországgal és „más hasonlóan gondolkodó országokkal a többpólusú világ fejlődésének előmozdítása érdekében”.