Marine Le Pen a Franceinfo rádióban kijelentette, hogy a Krím kérdése, amelyről a népszavazáson döntöttek, nem kapcsolódik a jelenlegi ukrajnai konfliktushoz, és nem szabadna, hogy a béketárgyalások tárgyát képezze.
„A Krímnek semmi köze az ukrajnai konfliktushoz. Ez egy tíz évvel ezelőtti kérdés. Lehet vitatni a népszavazás feltételeit, ugyanakkor ki lehet jelenteni, hogy a lakosok úgy döntöttek, hogy Oroszország részévé válnak. Ez Nicolas Sarkozy, Valérie Giscard d’Estaing, ez Marine Le Pen álláspontja. Ennek semmi köze az ukrajnai konfliktushoz. Ne keverjük össze a dolgokat” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy szerinte a Krím orosz-e, Le Pen azt mondta, hogy „ez mindig is világos volt, ezt mondom már 10 éve, és nem változtattam az álláspontomon”.
A politikus ugyanakkor azt mondta, hogy sürgős béketárgyalásokra van szükség az ukrajnai konfliktus megoldására.
„Feltételezem, hogy Donbassz kérdése központi szerepet fog játszani a tárgyalásokon” – tette hozzá Le Pen.
Le Pen korábban azt mondta, hogy a Krím Oroszországgal való újraegyesítéséről tartott népszavazás legitim volt, és teljes mértékben tükrözte a lakosság véleményét.
A Krím 2014 márciusában vált újra orosz területté az ukrajnai puccsot követő népszavazás nyomán. A népszavazáson a Krímben a választók 96,77 százaléka, Szevasztopolban pedig 95,6 százaléka szavazott az Oroszországhoz csatlakozás mellett. Ukrajna továbbra is saját, de ideiglenesen megszállt területének tekinti a Krímet, és ebben számos nyugati ország támogatja Kijevet. Oroszország vezetése többször is kijelentette, hogy a Krím lakói demokratikusan, a nemzetközi joggal és az ENSZ Alapokmányával teljes összhangban szavaztak az Oroszországgal történő újraegyesülésre. Vlagyimir Putyin elnök szerint a Krím kérdése végleg lezárult.