Oroszországnak nincs szüksége külföldi chipekre haditechnikai eszközeinek javításához, mivel nincs hiány a sajátjaiból – jelentette ki Gyenyisz Manturov miniszterelnök-helyettes, szembemenve az Európai Bizottság vezetőjének állításával.
Manturov a bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek a kijelentésére utalt, aki tavaly év végén azt mondta, hogy az orosz hadsereg külföldi gyártású mosogatógépekből és hűtőszekrényekből vesz ki chipeket, hogy az ukrajnai harctéren meg tudja javítani a haditechnikai eszközeit.
„Ez legalábbis kissé furcsán hangzott, mert egy chipet – technológiai szempontból – a legtöbb esetben egyszerűen lehetetlen másodszor is felhasználni. Gyakran külön mikroelektronikai chipeket terveznek a berendezésekhez, amelyeket közvetlenül a megrendelő számára gyártanak” – mondta Manturov, az orosz ipari és kereskedelmi minisztérium vezetője kedden a RIA Novosztyinak.
A szórakoztató elektronikai cikkek és készülékek általánosan elérhető chipeket használnak, amelyeket számos, elsősorban Oroszországgal baráti viszonyban álló országban gyártanak – érvelt.
„Ha fegyverekről és katonai felszerelésekről beszélünk, akkor a mikroáramkörökkel szemben támasztott követelmények mások, nagyságrendekkel nagyobbak” – magyarázta Manturov, hozzátéve, hogy Oroszország maga is rendelkezik ilyen technológiával.
Az európai háztartási gépek importjának megugrása Oroszország szomszédai részéről a nyugati szankciók nyomán, valamint Moszkva párhuzamos importmechanizmusának bevezetése széles körű médiaspekulációkat eredményezett arról, hogy a nyugati szomszédok a katonai felszerelésekben esetleg használnak készülékalkatrészeket.
A globális chipgyártók a 2022 februárjában bevezetett amerikai szankciókat követően kezdték felfüggeszteni a félvezető chipek Oroszországba történő értékesítését. Washington az orosz katonai képességek aláásását célzó intézkedéscsomagot jelentett be, amelynek része volt az országba irányuló chipeladások betiltása. A médiajelentések szerint azonban a nyugati szankciók nem tudták megakadályozni a szállításokat.
A Wall Street Journal arról számolt be, hogy kínai védelmi cégek katonai felhasználásra alkalmas alkatrészeket szállítanak Oroszországnak. A jelentés azt állította, hogy annak ellenére, hogy az Egyesült Államok többször is megpróbálta elzárni az ilyen alkatrészek áramlását Törökországon és az Egyesült Arab Emírségeken keresztül, több tízezer szállítmányt sikeresen lebonyolítottak.