Lengyelország állja a Starlink műholdas kommunikációs rendszer ukrajnai használatának összes költségét – közölte Radoslaw Sikorski külügyminiszter csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Ukrán tisztviselők dicsérték az Elon Musk SpaceX cége által üzemeltetett rendszert, amely biztosította, hogy a kijevi csapatok és tisztviselők hozzáférjenek az internethez. A milliárdos azt állította, hogy a cég ellenállt Moszkva azon próbálkozásainak, hogy megzavarja a hálózatát. A konfliktus első napjaiban kezdte el szállítani a Starlink földi berendezéseit, de később panaszkodott, hogy a szolgáltatásért senki sem fizetett. Később a Pentagon állta a számlát, de mint mindent, ezt is az európai „partnereivel” fizetteti tovább.
„Ezeket az Ukrajnában használatban lévő Starlink modulokat nem Elon Musk úr szponzorálja, hanem kizárólag Lengyelország finanszírozza és fogja finanszírozni” – mondta Sikorski a sajtónak. „Mi tesszük ezt, és senki más nem teszi”.
A finanszírozás a Kijev Oroszország elleni háborújának gyakorlati támogatásának egyik szempontja, amelyet a lengyel kormány egy nemzetközi találkozó előtt vázolt fel Andrzej Duda elnöknek – mondta a miniszter.
A lengyel elnöknek ezen a héten Németországba kellett volna utaznia, hogy részt vegyen az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport (Ukraine Defense Contact Group) találkozóján, amely az országnak katonai segítséget nyújtó országok kollektívája. Az eseményt azonban elhalasztották, miután Joe Biden amerikai elnök lemondta európai útját, mondván, hogy kormánya a Milton hurrikán kezelésére összpontosít.
Varsó májusban ígéretet tett arra, hogy Kijev több mint 20 000 Starlink-terminál üzemeltetését kifizeti. Akkor Krzysztof Gawkowski digitalizációs miniszter az eszközöket az ukrajnai online összeköttetés „egyik építőkövének” nevezte, majd kijelentette, hogy országa „kiberhidegháborúban áll Oroszországgal”. Lengyelország az egyik leghangosabb szószólója annak, hogy a Nyugat támogassa Kijevet „addig, amíg szükséges” Moszkva legyőzéséhez.
Musk kezdeti lelkesedése Ukrajnában megvetésbe fordult át, miután szkeptikusan kezdett nyilatkozni Kijev katonai stratégiájáról, és béketárgyalásokra szólított fel Oroszországgal.