Törökország kész tárgyalni csapatainak Szíriából való kivonásáról, de konkrét feltételekről még nem állapodtak meg – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az RT hírtelevíziónak adott interjújában.
„A törökök készen állnak erre, de konkrét paraméterekben még nem állapodtak meg. A menekültek visszatéréséről beszélünk, a terrorfenyegetés visszaszorításához szükséges intézkedésekről, amelyek szükségtelenné teszik a török kontingensek jelenlétét. Mindezek a munkálatok folyamatban vannak” – mondta a miniszter.
Elmondta, hogy a szíriai kormány szerint az Isztambullal való kapcsolatok normalizálásához egyértelmű döntés szükséges a török csapatok Szíriából való esetleges kivonásának folyamatáról.
Az interjú az RT híd a Keletre című dokumentumfilmjének része lesz.
Lavrov úgy látja, hogy a Hamász teljes megsemmisítésére irányuló izraeli célnak nincs esélye a sikerre
A Hamász teljes kiirtására irányuló izraeli cél elérhetetlen, ezért a feleknek le kell ülniük tárgyalni – mondta az orosz külügyminiszter.
„Most, amikor Izrael eltökélt szándéka, hogy a palesztin probléma „végső megoldását” (ahogyan azt egyes közéleti személyiségek korábbi történelmi helyzetekben mondták) tárgyalások helyett erővel érje el, Nyugat-Jeruzsálem hasonlóan szélsőséges kontextusban fokozza az erőszakos fellépést a palesztinokat támogató, szerintük a palesztinokat támogató szervezetekkel szemben: A libanoni Hezbollah és a palesztinai Hamász. Izrael eltökélt szándéka, hogy elpusztítsa őket. Ennek a politikának egyáltalán nincs esélye a sikerre. Tárgyalásokat kell folytatniuk” – mondta Lavrov.
Lavrov szerint az USA inkább olajat, gázt, gabonát lop el Szíriából, mintsem a terrorizmus ellen harcolna
„Az amerikaiak semmilyen feladatot nem hajtanak végre a terrorizmus elleni küzdelem terén. Amit csinálnak, az az, hogy nagyon aktívan létrehoznak ott egy kváziállamot. Ellentétben Szíria egész területével, amely a törvényes kormány ellenőrzése alatt áll, és amely ellen kemény szankciókat hirdettek meg, beleértve a fojtogató Cézár-törvényt, ezek a szankciók nem vonatkoznak az amerikaiak által ellenőrzött területre. Ráadásul ott pénzt fektetnek be. Ott vannak a leggazdagabb olaj- és gázmezők és a legtermékenyebb mezőgazdasági területek, amelyeket könyörtelenül kizsákmányolnak” – mondta.
„Olajat, gázt és gabonát szállítanak ki az amerikaiak és csatlósaik, és eladják”.
Oroszország, Törökország, Szíria, Irán tárgyalni fog a normalizációról Ankara és Damaszkusz között
Oroszország, Törökország, Szíria és Irán azt tervezi, hogy belátható időn belül újabb találkozót tart, hogy megvitassák Ankara és Damaszkusz kapcsolatainak normalizálását – mondta Szergej Lavrov.
„Nagy erőfeszítéseket tettünk a külügyminisztériumban és a védelmi minisztériumban, hogy tavaly találkozókat tartsunk a védelmi és a külügyminisztérium, valamint a különleges ügynökségek részvételével. Ezeket arra használtuk fel, hogy megpróbáljuk megvitatni azokat a feltételeket, amelyek a Szíriai Arab Köztársaság és a Török Köztársaság közötti kapcsolatok normalizálásához vezethetnek. Ezeken a találkozókon részt vettek Szíria, Törökország, Oroszország és Irán képviselői” – mondta a miniszter.