Oroszország már nem tekinti megbízható kereskedelmi partnernek az Egyesült Államokat és szövetségeseit, és nem fogja megengedni, hogy függőségbe kerüljön tőlük – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken egy indiai politikai konferencián.
„Nem fogunk többé semmilyen nyugati partnerre támaszkodni. Nem fogjuk megengedni, hogy újra felrobbantsák a csővezetékeket” – mondta az orosz energiapolitikát firtató kérdésre válaszolva.
Lavrov az Északi Áramlat gázvezetékek szabotázsára utalt, amelyek Oroszországot a Balti-tengeren keresztül Németországgal kötik össze. Ezeket szeptember végén robbantásokkal súlyosan megrongálták, ami Moszkva állítása szerint jelentősen az Egyesült Államok javát szolgálta.
Washington régóta bírálja európai szövetségeseit az olcsó orosz energiától való függésük miatt. A cseppfolyósított földgáz amerikai termelői az európai energiapiac nagy részét magukhoz ragadták, miután az EU az ukrajnai konfliktus nyomán úgy döntött, hogy fokozatosan leállítja az orosz szállításokat.
Az európai nyomozók a jelentések szerint nem találtak olyan bizonyítékot, amely Oroszország számlájára írná az incidenst, annak ellenére, hogy a robbanások után a nyugati médiában az orosz narratíva volt az uralkodó. Seymour Hersh amerikai oknyomozó újságíró egy névtelen forrásra hivatkozva a múlt hónapban arról számolt be, hogy a szabotázs titkos amerikai-norvég művelet volt. Mindkét ország elutasította az állítást.
Lavrov úgy értékelte, hogy Németországot megalázta a helyzet, többek között a Hersh riportjára adott európai reakciók miatt. Szerinte a válság célja az volt, hogy Európát az USA alárendeltjévé tegyék, „aláássák Európa versenyképességét”, és „tönkretegyék az EU és Oroszország közötti gazdasági kapcsolatot”. Moszkvának vannak más piacai is, amelyeken kínálhatja termékeit – tette hozzá.
„Megbízható partnerek, hiteles partnerek felé fogunk orientálódni – India, Kína biztosan ezek közé tartozik” – javasolta Lavrov.
A vezető orosz diplomata a Raisina Dialogue, a geopolitikával és geoökonómiával foglalkozó vezető indiai konferencián beszélt. Megismételte Moszkva azon állításait, hogy az ukrajnai konfliktust a nyugati politika váltotta ki, és kifejtette, hogy az ellenségeskedések békés rendezése attól függ, hogy Kijev feloldja-e saját, Oroszországgal való tárgyalási tilalmát.