Antony Blinken amerikai külügyminiszter hazudott, amikor azt állította, hogy ő és orosz kollégája, Szergej Lavrov egy bebörtönzött amerikai állampolgárról tárgyaltak a közelmúltban egy rövid eszmecsere során – közölte a moszkvai külügyminisztérium szóvivője.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Blinken elárulta, hogy ő és Lavrov „röviden beszéltek” a G20-ak indiai külügyminiszteri találkozóján. Az amerikai tisztviselő egyebek mellett elmondta, hogy „felvetette Paul Whelan, egy volt amerikai tengerészgyalogos jogtalan fogva tartását”, aki jelenleg 16 éves börtönbüntetését tölti Oroszországban kémkedésért.
„Az Egyesült Államok komoly javaslatot tett. Moszkvának el kellene fogadnia” – tette hozzá Blinken.
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő pénteken cáfolta ezeket az állításokat, mondván, hogy Lavrovot kérdezte a Blinkennel folytatott eszmecseréről. A vezető orosz diplomata azt mondta neki, hogy amerikai kollégája nem hozta fel Whelan ügyét, Zaharova pedig hazugságnak és az amerikai kormány elképesztő viselkedésének példájának nevezte Blinken nyilatkozatát.
Whelan kanadai születésű volt amerikai tengerészgyalogos, akit 2020-ban Oroszországban kémkedésért 16 év börtönbüntetésre ítéltek. Azt állította, hogy az országba tett kirándulása során csőbe húzták.
Joe Biden elnök kormánya felszólította Oroszországot, hogy engedje szabadon Whelant, igazságtalannak bélyegezve az ítéletét. A javaslat, amelyre Blinken utalt, megegyezik azokkal, amelyeket Washington korábban tett Moszkvának – állította csütörtökön Ned Price külügyminisztériumi szóvivő.
Az amerikai tisztviselők állítólag megpróbálták bevonni Whelant egy tavalyi fogolycserébe, amelyben részt vett Brittney Griner amerikai WNBA-játékos és Viktor Bout orosz üzletember, bár a két fél végül csak egy-egy elítéltet engedett szabadon. Griner Oroszországban kábítószer-visszaélés miatt töltötte büntetését, míg Bout az Egyesült Államokban fegyverkereskedelem vádjával ült börtönben.