Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden újságíróknak azt mondta, hogy a héten Brazília által rendezett G20-ak csúcstalálkozójának eredménye „nagyon pozitív” volt, és hogy néhány jelentős megállapodás született.
A G20-ak vezetőinek kétnapos csúcstalálkozójára a brazíliai Rio de Janeiróban került sor november 18-19. között. A csúcstalálkozón Oroszországot Lavrov képviselte Vlagyimir Putyin elnök helyett.
Egy keddi sajtótájékoztatón a miniszter elmondta, hogy a magas szintű találkozókon néhány „súlyponti megállapodás” született.
Kiemelte, hogy a csúcstalálkozó résztvevői támogatták egy új koordinációs struktúra létrehozását a globális éhezés és szegénység elleni küzdelem érdekében. A kezdeményezés célja, hogy felgyorsítsák az éhezés 2030-ig történő teljes felszámolása felé való haladást, ahogyan azt a fenntartható fejlődési célok megkövetelik – mondta.
Lavrov elmondta, hogy Oroszország „csatlakozott a mechanizmushoz”, és már számos programot vezetett be a fejlődő országok megsegítésére és a globális élelmezésbiztonság biztosítására.
A G20-ak csúcstalálkozójának résztvevőit tájékoztatták Moszkva „megbízható és vezető globális beszállítóként” az élelmiszer- és energiabiztonsághoz való hozzájárulásáról.
Lavrov bemutatta a Vlagyimir Putyin orosz elnök által kezdeményezett Nagyobb Eurázsiai Partnerség kezdeményezést is, amelyet Európa és Ázsia összekapcsolására, valamint a stabilitás és a biztonság garantálására terveztek.
A G20-csúcstalálkozó zárónyilatkozatáról szólva Lavrov elmondta, hogy a Nyugat megpróbálta a „csak Ukrajna napirendjét” erőltetni, de ez „kudarcot vallott”, mivel más országok ragaszkodtak ahhoz, hogy más konfliktusokat is be kell vonni.
Elmondta, hogy Oroszország végül egyetértett a G20-ak zárónyilatkozatának Ukrajnára vonatkozó záradékával.
„Van egy bekezdés Ukrajnáról is, amellyel egyetértettünk, mert a legfontosabb benne a felhívás egy őszinte és ésszerű beszélgetésre a békéről reális alapokon” – mondta Lavrov.
A 22 oldalas G20-nyilatkozat egyebek mellett tűzszünetre szólít fel Gázában, a szupergazdagok megadóztatását szorgalmazza, és olyan témákkal foglalkozik, mint a mesterséges intelligencia és a nemek közötti egyenlőség.