Oroszország és az Egyesült Államok magas rangú diplomatái ezen a héten találkoznak, hogy megvitassák nagykövetségeik működését – közölte Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Lavrov szerdán a katari Dohában tartott sajtótájékoztatóján tette ezt a megjegyzést, pontosítva, hogy a találkozóra február 27-én kerül sor a törökországi Isztambulban, és a két ország nagykövetségei munkájának normalizálására összpontosít. A közelgő megbeszélések eredményétől függ majd, hogy „milyen gyorsan és hatékonyan tudunk előrehaladni” – tette hozzá a diplomata.
Lavrov szerint a két fél várhatóan foglalkozik majd a „rendszerszintű kérdésekkel”, amelyek az „előző amerikai kormányzat törvénytelen intézkedéseiből erednek, amelyek mesterséges akadályokat gördítettek” az orosz nagykövetség működése elé.
Oroszország és az Egyesült Államok között hosszú diplomáciai feszültségek vannak, beleértve a nagykövetségi személyzet kölcsönös kiutasítását még az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódása előtt. Az egyik legnagyobb csapás 2016 végén következett be, amikor Barack Obama elnök kormánya korlátozta az orosz diplomaták hozzáférését a New York-i és Maryland-i rezidenciákhoz, később pedig további orosz ingatlanokat foglalt le.
Joe Biden elnök alatt tovább eszkalálódott a feszültség, ami a két országban működő nagykövetségek működési korlátozásához vezetett, ami jelentősen befolyásolta a diplomáciai személyzet létszámát és a nagykövetségek általános működését.
2023 óta az Egyesült Államok oroszországi diplomáciai képviseletét Lynne Tracy nagykövet vezeti. Oroszország korábbi amerikai nagykövete, Anatolij Antonov 2024 októberében távozott posztjáról. Egyes orosz médiaorgánumok azóta arról számoltak be, hogy a külügyminisztérium Alekszandr Darcsievet, az észak-amerikai főosztály vezetőjét jelölte a posztra. Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő a RIA Novosztyinak ebben a hónapban azt mondta, hogy Moszkva jelöltet állított, de még nem kapta meg Washington jóváhagyását.
A fejlemény a február 18-án Szaúd-Arábiában tartott magas szintű orosz-amerikai tárgyalások nyomán történt, ahol mindkét nemzet megállapodott abban, hogy az ukrajnai konfliktus lezárásán és a diplomáciai és gazdasági kapcsolatok javításán fognak dolgozni. Lavrov a rijádi találkozót a kapcsolatok újjáépítésének első lépéseként jellemezte, hangsúlyozva, hogy Moszkvának és Washingtonnak „el kell takarítania a Biden-kormányzat által hagyott örökséget”. Lavrov szerint a washingtoni és moszkvai nagykövetek gyors kinevezése fontos lépés lenne a teljes körű együttműködés helyreállítása felé.