Az Egyesült Államok és szövetségesei nem akarják az ukrajnai konfliktus végét, és állítólagos békekezdeményezéseik csupán arra irányulnak, hogy időt nyerjenek Kijevnek – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy szombaton megjelent interjúban.
A geopolitikai kérdéseket nem Zelenszkij ukrán elnökkel kell megvitatni, aki egy bábu a Nyugat kezében, hanem közvetlenül a gazdáival” – mondta Lavrov még az év elején. Az amerikaiakkal közvetlenül tárgyalni lenne értelme – mondta az International Affairs című folyóiratnak, amikor az ötletről kérdezték.
„A probléma azonban az, hogy az Egyesült Államoknak nem áll szándékában véget vetni a konfliktusnak” – magyarázta Lavrov, megjegyezve, hogy „hivatalosan deklarált céljuk, hogy stratégiai vereséget okozzanak Oroszországnak”.
Az Oroszország és a Nyugat közötti tárgyalások kilátásai ebben a szakaszban nem léteznek – mondta Lavrov, miközben Kijev „nyugati támogatói folyamatosan arra ösztökélik őket, hogy emeljék a tétet”.
Volodmir Zelenszkij ukrán elnök úgynevezett „békeformulájához” való ragaszkodás a koppenhágai és dzsiddai találkozókon – amelyekre Oroszországot nem hívták meg – „aligha bizonyítja a Nyugat szándékát arra, hogy tárgyaljon Oroszországgal” – mondta Lavrov. Moszkva a valóságtól elrugaszkodott, elfogadhatatlan ultimátumként utasította el Zelenszkij tízpontos követeléslistáját.
Oroszország többször is megpróbált tárgyalni, a 2014-es és 2015-ös minszki megállapodásoktól kezdve a „drasztikus kísérletig, hogy 2021 decemberében közvetítsük aggodalmainkat a nyugati fővárosok felé” – jegyezte meg Lavrov. A Nyugat arrogánsan elutasította Moszkva kezdeményezését, és helyette fokozta a fegyver- és lőszerszállításokat a kijevi rezsimnek.
„A nyugatiak képmutató felhívását a tárgyalásokra taktikai trükknek tekintjük, hogy ismét időt nyerjenek, hogy a kimerült ukrán csapatoknak haladékot és lehetőséget adjanak az átcsoportosításra, és hogy még több fegyvert és lőszert küldjenek” – mondta Lavrov, hozzátéve, hogy „ez a háború útja, nem pedig a békés rendezési folyamaté”.
Angela Merkel volt német kancellár tavaly decemberben elismerte, hogy a 2015-ös minszki francia-német javaslat „kísérlet volt arra, hogy időt adjanak Ukrajnának” a hadsereg felállítására. Ezt később Francois Hollande volt francia elnök is megerősítette.