Oroszország és Irán szinte teljesen megszüntette a külföldi valuták használatát a kétoldalú kereskedelemben – közölte a Kreml az oroszországi Kazanyban megrendezésre kerülő BRICS-csúcstalálkozó előtt. A két ország a kölcsönös elszámolások több mint 96%-át rubelben és rialban fedezi – áll a közleményben.
A kétoldalú kereskedelem volumene csak az idei év első nyolc hónapjában 12,4 százalékkal nőtt – közölte Moszkva, hozzátéve, hogy 2023-ban több mint 4 milliárd dollárt tesz ki.
A Kreml szerint Oroszország és Irán közösen fejleszt több nagy közlekedési és energetikai projektet, köztük az iszlám köztársaságbeli Busehr atomerőmű új blokkjainak építését és a nemzetközi észak-déli közlekedési folyosót, amely az oroszországi Szentpétervárt és az indiai Mumbai kikötővárost fogja összekötni.
A két nemzet közötti kapcsolatok „emelkedőben vannak” – közölte Moszkva. A Kreml arra számít, hogy a jövőben elérik az „átfogó stratégiai partnerség” szintjét.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a tervek szerint október 22-24. között a BRICS-csúcstalálkozó keretein belül találkozik iráni kollégájával, Maszúd Peszeskjánnal. Ők ketten már beszéltek telefonon, és személyesen is találkoztak egy csúcstalálkozón Türkmenisztán fővárosában, még október elején.
Oroszország aktívan csökkenti az amerikai dollár használatát a nemzetközi tranzakciókban. Az Oroszország és legnagyobb kereskedelmi partnere, Kína közötti kölcsönös elszámolások több mint 95 százaléka rubelben és jüanban történik – mondta Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök augusztusban.
Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerint a BRICS-országok tovább fogják csökkenteni az amerikai dollár részesedését a kölcsönös tranzakciókban a nemzeti valuták javára. A csoporthoz Oroszország, Brazília, India, Kína, Dél-Afrika, valamint Egyiptom, Irán, az Egyesült Arab Emírségek és Etiópia tartozik.
Múlt héten a Reuters arról számolt be, hogy Moszkva a közelgő BRICS-csúcstalálkozón tervezi bemutatni az új nemzetközi pénzügyi rendszer létrehozására vonatkozó tervét. A rendszer egy új nemzetközi fizetési mechanizmust foglal magában, amely lehetővé teszi a részt vevő nemzetek számára, hogy a nemzetközi tranzakciók során ténylegesen megkerüljék a dollárt, és helyette a nemzeti valutákra támaszkodjanak.