Az Egyesült Államok és szövetségesei az Oroszország elleni háborúra mozgósították médiájukat, és de facto katonai cenzúra alatt működtetik azokat – közölte szerdán Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
„Sok komoly média van [Nyugaton], sok tehetséges újságíró, okos, profi, de most, amióta ezt a háborút ellenünk indították, abszolút a katonai cenzúra állapotában élnek” – mondta Peszkov.
Vlagyimir Putyin elnök szóvivője a Moszkvától mintegy 45 kilométerre északnyugatra fekvő Szolnyecsnogorszkban egy ifjúsági fórumon vett részt a „A társadalmi mérnöki munka elemei” című panelbeszélgetésen.
Peszkov szerint a nyugati hírügynökségek utasításokat és kézikönyveket kapnak a különleges szolgálatoktól, kiszivárogtatják az információkat – amelyek többnyire, nagyon gyakran speciálisan és szakszerűen előkészített valótlanságok -, és ezt éjjel-nappal teszik.
A világ legbefolyásosabb médiumai „sajnos az angolszász, amerikai és brit média” – mondta Peszkov. Oroszország nagyon óvatosan, de elég sikeresen nekilátott, hogy felvegye velük a versenyt – tette hozzá.
Peszkov májusban valami hasonlót mondott, amikor egy boszniai szerb tévécsatornának (ATV) azt mondta, hogy a Nyugat „azonnal hisztérikus lett”, és felrúgta a szólásszabadság melletti hivatalos elkötelezettségét, amikor Oroszország megpróbált versenyre kelni a médiamonopóliumukkal.
„Azonnal letéptek minden maszkot, és megmutatták, hogy ott nincs sajtószabadság” – mondta akkor az ATV-nek. „Abban a pillanatban, amikor bármelyik csatorna kényelmetlen lett számukra, abban a pillanatban, amikor elkezdtek a mainstream-üktől eltérő nézőpontokat bemutatni, betiltották őket”.
Megjegyezte azt is, hogy a Kreml 2022 eleje óta nem hajlandó interjúkat adni semmilyen nyugati médiumnak, mivel értelmetlennek tartja, amíg ezek az orgánumok nem mutatnak „legalább némi érdeklődést az igazság iránt”.
Az EU és Kanada egyenesen betiltotta az RT és a Szputnyik minden ágát, mint „Kreml-propagandát”, nem sokkal az ukrajnai konfliktus eszkalálódása után. Több amerikai székhelyű közösségi médiaplatform is követte a példát. A tavalyi davosi Világgazdasági Fórumon a YouTube akkori vezérigazgatója, Susan Wojcicki azzal érvelt, hogy „az információt fegyverként lehet használni”, ezért cége úgy döntött, hogy az RT és a Szputnyik uniós tilalmát globálisan kiterjeszti, miközben cége tovább működik Oroszországban, hogy az oroszok „független híreket” kapjanak a Nyugatról.