A kínai külügyminisztérium helytelennek és felelőtlennek minősítette Joe Bident, amiért ismét „diktátorként” jellemezte Hszi Csin-ping elnököt.
Az amerikai elnök azonban néhány órával azután, hogy szerdán San Franciscóban találkozott kínai kollégájával, megismételte a kijelentését.
Bident a megbeszéléseket követő „önálló” sajtótájékoztatóján arról kérdezték, hogy továbbra is a „diktátor” kifejezést használja-e Hszi jellemzésére, ahogyan azt júniusban tette.
„Nézze, ő az. Diktátor abban az értelemben, hogy ő egy olyan fickó, aki egy olyan országot vezet, amely kommunista ország, amely a miénktől teljesen eltérő kormányzati formán alapul” – válaszolta a sokszor zavarodottan viselkedő amerikai elnök.
Amikor egy csütörtöki sajtótájékoztatón Biden megjegyzéseiről kérdezték, Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy a kijelentés „teljesen helytelen”, és hogy Peking tiltakozik a „felelőtlen politikai manipuláció” ellen. Elítélte a „két ország közötti viszálykeltésre irányuló kísérleteket”.
A csúcstalálkozót megelőzően az amerikai elnök állítólag egy adománygyűjtésen bírálta Hszi vezetését. Biden azt állította, hogy Hszivel az élen Kínának „valódi problémái” vannak, és a médiajelentések szerint azt mondta, hogy ez „egy újabb példa arra, hogy az amerikai vezető szerep visszaszerzése a világban egyre jobban érvényesül”.
Mao szerdán reagált a megjegyzésre, hangsúlyozva, hogy a kölcsönös tisztelet „alapvető” a kétoldalú kapcsolatok építéséhez. Azt mondta, hogy minden nemzetnek vannak problémái, és reményét fejezte ki, hogy az Egyesült Államok meg tudja oldani a sajátjait, és javítani tudja népe életét.
A Biden-kormányzat a külpolitikáját a „demokráciák” és az „autokráciák” közötti globális konfrontáció fogalma köré építette, és az utóbbi kategóriába tartoznak a Washington befolyásával szemben álló nemzetek, köztük Kína és Oroszország.
Márciusban Biden úgynevezett „demokrácia-csúcstalálkozót” rendezett, amely a második ilyen jellegű esemény volt. A vendéglistán szerepelt az önigazgatású kínai Tajvan szigete is, amit Pekinggel szembeni provokációnak tekintettek.