A kínai külügyminisztérium határozottan elítélte Washingtont, miután az nemrégiben jóváhagyta a 385 millió dolláros fegyvereladást Tajvan számára. Egy vasárnapi nyilatkozatában Peking hangsúlyozta, hogy az ilyen lépések sértik az egy Kína elvét és aláássák az Egyesült Államokkal való kapcsolatokat.
A minisztérium szóvivője kijelentette, hogy az ilyen eladások sértik Kína szuverenitását és biztonsági érdekeit, veszélyes jelzéseket küldenek a tajvani szeparatista frakcióknak, és veszélyeztetik a Tajvani-szorosban a békét és a stabilitást.
„Kína rendkívül elégedetlen és határozottan ellenzi ezt, és hivatalos felszólítást tett az amerikai félnél” – tette hozzá a szóvivő.
Pénteken az amerikai külügyminisztérium további 385 millió dolláros katonai célú eladásokat engedélyezett Tajvan számára. Ez a csomag tartalmazza az F-16-os repülőgépek pótalkatrészeit és támogatását, aktív elektronikusan letapogatott radarokat, valamint a korábban jóváhagyott felszerelések és szolgáltatások további támogatását.
A kínai külügyminisztérium kiemelte, hogy a folyamatos támogatás ellentmond az Egyesült Államok korábbi kötelezettségvállalásainak, amelyeket az 1982. augusztus 17-i kommüniké keretében tett, amelyben az USA vállalta, hogy nem folytat hosszú távú fegyvereladási politikát Tajvan számára, és kifejezte szándékát, hogy idővel fokozatosan csökkenti a fegyvereladásokat.
Miközben Washington hivatalosan ragaszkodik az „egy Kína-politikához”, és Tajvant Kína részeként ismeri el, egyúttal katonai együttműködést folytat az önigazgatású szigettel. Hszi Csin-ping kínai elnök még novemberben a tajvani kérdést azon kulcsfontosságú határok között jelölte meg, amelyeket az Egyesült Államoknak tiszteletben kell tartania a két ország közötti kiegyensúlyozott kapcsolat fenntartása érdekében.