Kijevnek nem áll szándékában a jelenlegi frontvonal mentén sehol sem beszüntetni az ellenségeskedést Moszkvával, ellentétben azzal, amit a Bild című német bulvárlap elhitetne olvasóival – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán vezető kommunikációs tanácsadója. Dmitro Litvin azt is hangsúlyozta, hogy Kijev „győzelmi tervének” amerikai támogatása fontos, mivel annak sikere nagyban függ Washington nagylelkűségétől.
A Bild szombaton azt állította, hogy Zelenszkij a következő hetekben az Egyesült Államokba tervezi utazni, hogy bemutassa átdolgozott stratégiáját Joe Biden elnöknek, valamint Kamala Harris demokrata jelöltnek és republikánus riválisának, Donald Trumpnak. A beszámoló szerint a főbb pontok között szerepel „a nyugati nagy hatótávolságú fegyverek mélyen Oroszország belsejében való telepítésének engedélyezésére vonatkozó követelés, valamint Ukrajna készsége a helyi tűzszünetek elfogadására a front bizonyos szakaszain, és így a helyzet ideiglenes befagyasztására”.
Az ukrán LIGA.net médiaorgánumnak nyilatkozva még aznap Litvin ragaszkodott ahhoz, hogy „a Bild egy álhírt terjesztett”.
„A Bild nem látta a győzelmi tervet, és abból a néhány emberből, akik jelenleg részt vesznek… a győzelmi terv előkészítésében, egyikük sem beszélt a Bildnek” – tette hozzá Zelenszkij tanácsadója.
A tisztviselő hangsúlyozta, hogy Ukrajna ellenzi az Oroszországgal folytatott ellenségeskedések befagyasztását, a kijevi hatóságok nem hajlandóak aláírni a „Minszk-3”-at – nyilvánvaló utalás arra a két megállapodásra, amelyet 2014-ben és 2015-ben írt alá Ukrajna, valamint a szakadár Donbassz és Luganszki Népköztársaságok.
2022 decemberében Angela Merkel volt kancellár és Francois Hollande volt elnök, akik Németország, illetve Franciaország élén álltak és segítettek a megállapodások közvetítésében, elismerték, hogy a tárgyalások és a megállapodások nem voltak mások, mint egy csel, hogy Ukrajnának segítsenek időt nyerni és felkészülni egy jövőbeli konfliktusra Oroszországgal.
Szerdán a Wall Street Journal névtelenül nyilatkozó európai diplomatákra hivatkozva arról számolt be, hogy Kijev támogatói nem hivatalosan felszólították Ukrajnát, hogy „álljon elő egy reálisabb tervvel”, mivel jelenlegi maximalista céljai túl sokba kerülnének a Nyugatnak.
A konfliktus 2022. februári kezdete óta Zelenszkij nyilvánosan ragaszkodik Ukrajna 1991-es határainak visszaállításához, amely magában foglalná a Krímet is. Moszkva viszont felszólította Kijevet, hogy fogadja el a „valóságot a helyszínen”.
Vlagyimir Putyin orosz elnök még júniusban azonnali tűzszünetet javasolt azzal a feltétellel, hogy Ukrajna vállalja, hogy eláll NATO-törekvéseitől, és kivonja csapatait az Oroszország által követelt területekről. Kijev és nyugati támogatói az útitervet ultimátumként utasították el.