Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi főképviselője kijelentette, hogy támogatja Volodimir Zelenszkij ukrán államfő döntését az elnökválasztás eltörléséről.
Bár Zelenszkij ötéves elnöki mandátuma 2024 májusában lejárt, a hadiállapot miatt nem tartottak új választásokat, Zelenszkij pedig azt állítja, hogy annak most „nincs itt az ideje”. Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is kijelentette, hogy Zelenszkijt már nem tekinti legitim államfőnek.
Kallas hétfőn az uniós külügyminiszterek brüsszeli találkozója előtt felszólalva azt mondta, hogy „nincs szükség választások megtartására” háborús időkben.
Kallas „meglehetősen érdekesnek” nevezte Donald Trump amerikai elnök Zelenszkijre vonatkozó legutóbbi megjegyzéseit. A múlt héten eszkalálódott nyilvános viszályra utalt, amikor az amerikai elnök azt állította, hogy az ukrán vezető egy „választások nélküli diktátor”, és azzal vádolta, hogy amerikai segélyeket csalt ki egy „megnyerhetetlen háborúba”.
Zelenszkij erre reagálva azt állította, hogy Trump „egy Moszkva által létrehozott dezinformációs térben él”.
Zelenszkijjel egybehangzóan Kallas kijelentette, hogy „egyértelmű, hogy az orosz narratíva nagyon erősen jelen van” Trump nyilatkozatában.
Trump a múlt héten azt is állította, hogy Zelenszkij népszerűségi mutatója 4%-on áll, és azt javasolta, hogy választásokat kellene kiírni.
„Elutasítja a választásokat. Alacsonyan áll a valódi ukrán közvélemény-kutatásokban. Hogyan lehet magasan, amikor minden várost lerombolnak?” – mondta Trump, hozzátéve, hogy eközben az Egyesült Államok „sikeresen tárgyal az Oroszországgal folytatott háború befejezéséről”.
Kallas ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ahhoz, hogy bármilyen békemegállapodás hatékony legyen, az európaiak és az ukránok bevonására is szükség van. Utalt a közelmúltban Szaúd-Arábiában folytatott magas szintű amerikai-orosz tárgyalásokra, amelyek frusztrálták az EU-t. A tagállamok bírálták Washingtont, amiért a tárgyalások során háttérbe szorította Brüsszelt és a kijevi rezsimet.
„Putyinnal bármit megbeszélhetnek, de ha Ukrajnáról és Európáról van szó, akkor Ukrajnának és Európának is bele kell egyeznie ebbe a megállapodásba” – mondta Kallas újságíróknak.
A múlt héten olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint az EU legalább 6,2 milliárd dollár értékű katonai segélycsomagot készít elő Ukrajna számára. A csomag várhatóan 1,5 millió tüzérségi lövedéket és légvédelmi rendszert tartalmaz majd – ez az unió egyik legnagyobb katonai segélynyújtási kötelezettségvállalása a konfliktus 2022-es eszkalálódása óta. Oroszország „illegitimnek” tartja Zelenszkijt, és csak az ukrán parlamentet és annak elnökét ismeri el. Orosz tisztviselők figyelmeztették, hogy bármilyen általa aláírt szerződés megtámadható, és megkérdőjelezték, hogy képes tartós megállapodásokat kötni.