Oroszország megtorló intézkedésként az Európai Unió több mint 80 médiaorgánumának műsorszórását és elérését korlátozta – közölte honlapján a külügyminisztérium.
„Az EU Tanácsának május 17-i, három orosz média (RIA Novosztyi, MIC Izvesztyija és Rosszijszkaja Gazeta) „minden műsorszolgáltatási tevékenység” betiltásáról szóló, ma, június 25-én hatályba lépő határozatának megtorló intézkedéseként az Orosz Föderáció területéről ellenintézkedésekkel korlátozzák az uniós tagállamok számos médiumának és a különleges hadműveletről rendszeresen pontatlan információkat terjesztő páneurópai médiaszolgáltatóknak a műsorszórási hozzáférését” – áll a közleményben.
A listán a legnagyobb európai lapok és hírügynökségek, valamint egy magyar nyelvű blog is szerepel:
- Der Spiegel, Die Zeit és Frankfurter Allgemeine Zeitung című német lapok;
- a Le Monde és a La Croix francia újságok, az AFP hírügynökség és a Radio France;
- az El Mundo, az El Pais és az EFE spanyol újságok;
- olasz újságok: La Stampa; La Repubblica, RAI TV;
- ORF osztrák állami műsorszolgáltató;
- A Soros finanszírozású, ruszofób 444.hu, Magyarország
- Politico, Euobserver és mások.
A listán több mint húsz európai ország 81 kiadványa szerepel.
Az orosz külügyminisztérium emlékeztetett arra, hogy Moszkva többször figyelmeztetett, hogy az orosz újságírók és médiumok zaklatása az EU-ban nem marad válasz nélkül. A diplomaták hangsúlyozták, hogy az EU vezetését felelősség terheli a történtekért.
Ha az orosz médiát érintő korlátozásokat feloldják, Moszkva is át fogja gondolni döntését.
Az orosz média elleni illegális szankciók
Hétfőn az EU a 14. szankciócsomagot vezette be Oroszországgal szemben, amely egyebek mellett egyes médiumok – köztük a RIA Novosztyi, az Izvesztyija és a Rosszijszkaja Gazeta, valamint a Voice of Europe – közösségen belüli sugárzásának betiltását tartalmazza. A korlátozó intézkedések június 25-én léptek hatályba.
Május közepén az EU felfüggesztette műsorszolgáltatásukat, bár azzal érveltek, hogy ez nem akadályozza meg a médiaorgánumokat és munkatársaikat abban, hogy a társuláson belül nem műsorszolgáltatási tevékenységet folytassanak, például kutatást és interjúkat készítsenek.
A nyugati orosz média helyzete az elmúlt években egyre bonyolultabbá vált. 2016 novemberében az Európai Parlament elfogadott egy állásfoglalást, amelyben az orosz média elleni fellépés szükségességét állapította meg, és a fő fenyegetésként a SputnikNews-t és az RT-t nevezte meg.
Számos külföldi politikus, köztük amerikai szenátorok és kongresszusi képviselők azzal vádolták ezeket a kiadványokat, hogy beavatkoztak az amerikai és a francia választásokba, de nem szolgáltak bizonyítékokkal. Moszkva megalapozatlannak nevezi az ilyen állításokat.
Ráadásul az EU nemrégiben szankciókat rendelt el a főbb orosz médiumok ellen, és ezt a döntést anélkül hozták meg, hogy a bíróságokat vagy az uniós tagok nemzeti szabályozó hatóságait megkeresték volna, amelyek az országukon belüli médiapiacokért felelősek.