Irán a következő hónapokban megkezdheti az orosz Mir betéti és hitelkártyák elfogadását – közölte hétfőn az Izvesztyija című újsággal Teherán moszkvai nagykövetségének kereskedelmi attaséja.
Mohszen Rahimi szerint a szükséges technikai infrastruktúra előkészítése már folyamatban van, bár a rendszer bevezetése időbe telik. Rahimi hangsúlyozta, hogy a lépésre azért kerül sor, mert Oroszország és Irán folytatja az erősebb gazdasági kapcsolatok kiépítését.
Moszkva és Teherán a nyugati szankciókkal szemben erősítette kapcsolatait. A két ország közötti kereskedelmi forgalom tavaly 4 milliárd dollárt tett ki, és további növekedési potenciál van benne, különösen a feldolgozóipar, a gépgyártás és a szállítás területén – mondta Mihail Hacsaturjan, a moszkvai Pénzügyi Egyetem docense.
A MIR rendszer, a Visa és a Mastercard orosz alternatívájának tesztelése már a nyár végén vagy az ősz elején megkezdődhet Iránban – mondta a lapnak.
Moszkvát 2022-ben szankcióhullám sújtotta ukrajnai hadműveletére válaszul, többek között számos orosz bankot elvágtak a SWIFT-től, a Visa és a Mastercardtól. Válaszul az orosz kormány a hazai MIR-rendszert kezdte el megbízható alternatívaként népszerűsíteni, amelyet a 2014-es nyugati szankciókra válaszul hoztak létre.
Irán gazdasága annak ellenére alkalmazkodott, hogy évtizedek óta átfogó nemzetközi szankciók alatt áll, jegyezték meg szakértők, hozzátéve, hogy Oroszország hasznosítani tudná Teherán tapasztalatait az ellenállásban a külső nyomással.
A MIR iráni elindítására tett lépés logikus előrelépés a kétoldalú együttműködés fejlesztése terén, miután Teherán idén csatlakozott a BRICS-csoporthoz – mondta Tatyjana Monaghan, a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara főtitkára.
Tavaly a két ország a kazanyi fórumon jelentette be, hogy a MIR-kártyák használatával kapcsolatos összes előzetes elszámolást elvégezték. Irán és Oroszország megállapodott abban is, hogy a kölcsönös tranzakciók megkönnyítése érdekében integrálják a rendszert az iráni változattal, a Shetab-bal.
A MIR iráni használatáról szóló döntés azóta vált egyre fontosabbá, hogy számos úgynevezett „baráti” ország, köztük Örményország, Kirgizisztán és Kazahsztán korlátozásokat vezetett be a rendszerrel szemben, mivel attól tartanak, hogy másodlagos szankciók célpontjává válnak – mondják a szakértők.
A Mir kártyákat jelenleg szabadon elfogadják Abháziában, Oszétiában és Belaruszban, és bizonyos korlátozásokkal használhatók Örményországban, Kazahsztánban, Kirgizisztánban, Tádzsikisztánban, Kubában, Venezuelában és Vietnamban.