Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszter a Nyugat által Oroszország ellen bevezetett szankciókat „karoknak” nevezte, amelyek a fejlett gazdaságok rendelkezésére állnak „a hosszú évek alatt kialakított mechanizmusok, hatáskörök és eszközök alapján”.
„Akkor használják ezeket a karokat, amikor nekik megfelel” – mondta a Corriere della Sera című olasz napilapnak adott interjúban múlt heti római látogatása során.
„Nem azért mennek az ENSZ-hez, hogy legitimitást keressenek; akkor teszik ezt, amikor úgy gondolják, hogy az érdekeik forognak kockán. A világ számos részén nem ugyanúgy fogadják el a szankciók fogalmát. Úgy csinálják, mintha az egész világ egyetértett volna a szankciókkal. Valójában ez nem így van.”
Arra a kérdésre, hogy a feltörekvő országok miért hozzák fel a Nyugat „kettős mércéjét”, amikor az ukrajnai konfliktusról vagy az Izrael és Gáza közötti háborúról van szó, a külügyminiszter azt válaszolta, hogy ez az érzés sok köze van a globális ügyekhez való eurocentrikus hozzáálláshoz.
„Ez nagyrészt abból ered, hogy a múltban, amikor a világ más részein problémák voltak, az európai országok lényegében úgy gondolták, hogy nem az ő dolguk aggódni emiatt. Amíg Európa biztonságban volt, és semmi sem fenyegette az európai életmódot, addig mások gondoskodtak róla. Aztán, amikor Európában történik valami, az európai országok a szolidaritás nemzetközi kifejezését akarják” – mondta.
India tartózkodott az Egyesült Nemzetek Szervezetében (ENSZ) az Oroszország ellen hozott valamennyi határozathozatalnál, amióta 2022 februárjában megkezdte katonai műveletét Ukrajnában. Újdelhi emellett növelte az orosz nyersolaj vásárlását, és továbbra is fegyvereket vásárol Moszkvától.
India Oroszországgal folytatott kereskedelmi forgalma az elmúlt hónapokban ugrásszerűen megnőtt, a január-augusztusi áruforgalom már meghaladta az előző évi összforgalmat. Az indiai kereskedelmi és ipari minisztérium adatai szerint a két ország közötti teljes kereskedelem az év első nyolc hónapjában megközelítette a 44 milliárd dollárt.
Jaishankar megjegyzései napokkal azután hangzottak el, hogy azt állította, hogy Újdelhi a „legjobb érdekeinek megfelelően” cselekedett, amikor úgy döntött, hogy a nyugati nyomás ellenére továbbra is Oroszországtól vásárol olajat.
A külügyminiszter a múlt héten a Madhya Pradesh állambeli Bhopalban egy rendezvényen felszólalva azt mondta, hogy Új-Delhi „határozott álláspontja, hogy jogunk van Oroszországtól olajat vásárolni”, nagy figyelmet kapott. „Ha nem éltünk volna ezzel a lehetőséggel, gondoljanak bele, milyen különbséget jelentett volna ez Önök számára, gondoljanak bele, mennyivel magasabbak lettek volna a kőolajárak, gondoljanak bele, mennyivel nőtt volna az infláció ebben az országban” – mondta a hallgatóságnak.
Amikor az olasz csatorna arra kérte, hogy kommentálja Giorgia Meloni miniszterelnök legutóbbi megjegyzését, miszerint „fáradtság” van az ukrajnai konfliktus miatt, Jaishankar felidézte, hogy Narendra Modi indiai miniszterelnök tavaly Üzbegisztánban azt mondta Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy „ma nincs idő a háborúra”.
„Egy átlagember azt mondaná, hogy egy bizonyos ponton az embereknek le kell ülniük egy asztalhoz és beszélgetniük kell” – jegyezte meg Jaishankar, hozzátéve, hogy India „mindig kész” segítséget nyújtani.