Horvátország több tucat régebbi harckocsit és gyalogsági harcjárművet küld Ukrajnába az Oroszországgal fennálló konfliktushoz, cserébe a Németországtól vásárolt Leopard 2 harckocsikra vonatkozó kedvezményért – közölte a balkáni ország védelmi minisztériuma.
A szándéknyilatkozatot a két NATO-szövetséges ország írta alá a horvát védelmi miniszter, Ivan Anusic és német kollégája, Boris Pistorius e hét elején Berlinben folytatott megbeszélései során – áll a minisztérium keddi közleményében.
A dokumentumban Zágráb és Berlin megerősítette, hogy készek Kijevnek 30 jugoszláv gyártmányú M-84-es harckocsit és 30 M-80-as gyalogsági harcjárművet biztosítani, amelyeket jelenleg a horvát hadsereg üzemeltet – olvasható a közleményben. A 60 jármű csak az első szállítmányt fogja jelenteni – tették hozzá.
A megállapodás részeként Németország megvásárolja Horvátországtól a járműveket, de pénz helyett Zágráb kedvezményt kap Berlintől az új, német gyártmányú Leopard 2A8-asok jövőbeni beszerzésére – magyarázta a minisztérium.
A közlemény szerint Anusic a konstrukciót mindhárom érintett fél – Horvátország, Németország és Ukrajna – számára „megfelelőnek” nevezte.
Zágráb összesen 50 Leopard 2-t kíván vásárolni a horvát fegyveres erők modernizációjának részeként – közölte a minisztérium.
Az M-84-es egy jugoszláv gyártmányú harckocsi, amely a szovjet T-72-es alapján készült. Gyártása az 1980-as évek közepén kezdődött. Horvátország, amely egykor Jugoszlávia köztársasága volt, az 1990-es években és a 2000-es évek elején korszerűsítette a harckocsikat. A BVP M-80 egy lánctalpas gyalogsági harcjármű, amelyet Jugoszlávia gyártott az 1980-as évektől az ország 1992-es összeomlásáig.
Zoran Milanovic horvát elnök 2022 végén azt mondta: „Ukrajna nem szövetséges, és cinikusnak” minősítette az EU döntését, hogy Kijevnek tagjelölti státuszt adjon. Tavaly az ország azt is megtagadta, hogy kiképzést biztosítson az ukrán csapatoknak, mivel attól tartottak, hogy belekeveredhet a Moszkva és Kijev közötti konfliktusba.
Zágráb azonban 2023-ban megkezdte Mi-8-as szállítóhelikopterek és robotizált aknamentesítő rendszerek leszállítását Ukrajnának.
Moszkva arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok és az uniós országok Kijevbe irányuló fegyverszállításai nem fogják megakadályozni Oroszországot abban, hogy elérje katonai céljait a konfliktusban, hanem csak meghosszabbítják a harcokat és növelik a NATO-val való közvetlen konfrontáció kockázatát. Orosz tisztviselők szerint a fegyverellátás, a hírszerzési információk megosztása és az ukrán csapatok kiképzése azt jelenti, hogy a nyugati nemzetek már de facto részesei lettek a konfliktusnak.