Kína 60 év után először változtatott álláspontján a Kunasir, Sikotan, Iturup és Habomai déli Kuril-szigetek tulajdonjogával kapcsolatban – jelentette a Kyodo japán hírügynökség kínai diplomáciai forrásokra hivatkozva.
A jelentés szerint Hszi Csin-ping kínai elnök oroszországi látogatása során azt mondta, hogy Peking nem foglal állást ebben a vitában. Ezért – a hírügynökség szerint – Kína úgy döntött, hogy semlegesre változtatja álláspontját, jelezve közeledését Moszkvához.
Az ügynökség emlékeztet arra, hogy 1964 júliusában Mao Ce-tung japán területnek nevezte a Déli-Kuril szigeteket, és azt mondta, hogy a Szovjetuniónak vissza kellene adnia azokat Japánnak. A közelmúltban Kína nem pontosította álláspontját, de megtartotta a régit: a kínai térképeken a Japán és Oroszország közötti határ Urup és Iturup között húzódik, a négy szigetet pedig „Oroszország által megszállt”-ként jelölték.
Az orosz-japán kapcsolatokat évek óta beárnyékolja a békeszerződés hiánya, amelyet a második világháború után nem sikerült megkötniük az országoknak. A legfőbb akadály továbbra is a Déli-Kuril-szigetek kérdése, amelyre Tokió az 1855-ös kétoldalú kereskedelmi és határszerződésre hivatkozva tart igényt.
Moszkva álláspontja szerint a szigetek a háború következtében a Szovjetunió részévé váltak, és az orosz szuverenitás felettük megkérdőjelezhetetlen.
1956-ban a Szovjetunió és Japán közös nyilatkozatot írt alá, amelyben Moszkva beleegyezett, hogy egy békeszerződés megkötése után fontolóra veszi a Habomai és a Sikotan átadását Japánnak, de Kunasirról és Iturupról nem esett szó. A későbbi tárgyalások azonban nem vezettek sehová.
Az orosz hatóságok többször hangsúlyozták, hogy Japánnak először el kell fogadnia a második világháború eredményét, beleértve a Déli-Kuril-szigetek feletti orosz szuverenitást.