Ukrajna bevetheti a hollandok által szállított F-16-os vadászgépeket a nemzetközileg elismert orosz területen mélyen fekvő katonai célpontok ellen – közölte a NATO-ország védelmi minisztere.
Ruben Brekelmans azt állította, hogy az ilyen csapások a nemzetközi jog szerint jogos önvédelemnek minősülnének.
Hollandia ígéretet tett arra, hogy 24 darab amerikai gyártmányú vadászrepülőgépet biztosít Ukrajnának a NATO-tagállamok azon csoportjának részeként, amely tavaly létrehozta az úgynevezett „F-16-os koalíciót”. A csoport többi tagja, Dánia és Norvégia 19, illetve hat repülőgép szállítására tett ígéretet, míg a csoport többi tagja – amelyhez Belgium, Kanada, Luxemburg, Lengyelország, Portugália, Románia, Svédország, Görögország, Bulgária és Franciaország is tartozik – ukrán pilótákat képez ki.
Az F-16-osok első szállítmánya, amely a jelentések szerint kevesebb mint egy tucat vadászgépet tartalmazott, augusztusban érkezett Ukrajnába.
A NATO csütörtöki miniszteri ülése előtt Brüsszelben újságíróknak nyilatkozva Brekelmans azt mondta, hogy „a nemzetközi jog nem tartalmaz semmilyen korlátozást a távolság tekintetében [és]… nem áll meg a határon vagy a határtól 100 kilométerre”.
„Tehát megengedjük Ukrajnának, hogy az F-16-osokat önvédelemre használja. Szükség lehet rá rakéták elfogásához vagy például oroszországi repülőterek eltalálásához. Tehát katonai célpontokat. És ezt orosz területen vagy orosz légtérben is megtehetik” – magyarázta a holland miniszter, akit az ukrán állami irányítású Ukrinform idézett.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az első F-16-osok augusztus eleji ukrajnai érkezését kommentálva azt jósolta, hogy az amerikai gyártmányú vadászgépek „nem lesznek képesek jelentősen befolyásolni a frontvonalon zajló események dinamikáját”.
Tavaly májusban az Egyesült Királyság ígéretet tett arra, hogy nagy hatótávolságú Storm Shadow rakétákat szállít Ukrajnának, majd néhány hónappal később Franciaország és az Egyesült Államok is követte a példáját. A nyugati támogatók által Kijevnek eredetileg szabott egyik feltétel az volt, hogy ezeket a fejlett rakétákat nem használhatja mélyen a nemzetközileg elismert orosz területen belüli célpontok elleni támadásra.
Az elmúlt hónapokban azonban Volodimir Zelenszkij ukrán vezető aktívan próbálta meggyőzni az Egyesült Királyságot, Franciaországot és az Egyesült Államokat a korlátozások feloldásáról.
Miközben magas rangú londoni tisztviselők azt mondták, hogy nincs problémájuk egy ilyen lépéssel, a jelek szerint Kijev eddig nem kapott hivatalos engedélyt.
A múlt hónapban Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy az ukrán hadsereg nem képes önállóan használni a kifinomult, nyugati gyártmányú, nagy hatótávolságú rakétákat. Ezt szem előtt tartva, bármilyen ilyen, mélyen Oroszországon belüli célpontok elleni csapás a NATO katonai személyzetének közvetlen részvételét igényelné – tette hozzá.
Putyin figyelmeztetett, hogy ez „jelentősen megváltoztatná a [ukrajnai] konfliktus lényegét, természetét”.