Az Ukrajnát támogató európai vezetők állítólag „megdöbbentek” azon, hogy Donald Trump amerikai elnök a két vezető közötti telefonbeszélgetést követően elutasította a Vlagyimir Putyin orosz elnökre gyakorolt nyomást célzó erőfeszítéseiket.
„Ő [Trump] félreállt” – mondta egy magas rangú európai diplomata, akit a Financial Times kedden idézett, leírva azt a benyomást, amelyet az amerikai elnök keltett.
„Ukrajna támogatása és finanszírozása, nyomásgyakorlás Oroszországra: ez most már mind rajtunk múlik”.
Putyin és Trump hétfői beszélgetése volt a harmadik nyilvános telefonbeszélgetésük Trump januári hivatalba lépése óta, amelyet mindketten pozitívnak minősítettek. Trump megismételte felhívását a Moszkva és Kijev közötti közvetlen tárgyalások folytatására, és azt mondta, hogy a konfliktus „európai helyzet”, amelybe az Egyesült Államoknak soha nem lett volna szabad belekeverednie.
Trump személyesen tájékoztatta Ukrajna, Finnország, Franciaország, Németország, Olaszország, az Egyesült Királyság és az Európai Bizottság vezetőit a hívásról, és világossá tette, hogy „nem áll készen arra, hogy nagyobb nyomást gyakoroljon” Oroszországra – mondta egy meg nem nevezett forrás a lapnak.
Az EU tisztviselői és az európai NATO-tagok számítottak Washington támogatására, hogy újabb szankciókkal fenyegethessék meg és az Ukrajnának nyújtott folyamatos fegyvertámogatás révén engedményeket csikarjanak ki Moszkvából.
Az amerikai álláspontban bekövetkezett érzékelt változást a Kreml számára diplomáciai győzelemként értelmezték – írta a brit propagandalap.
Mielőtt a múlt héten Isztambulban újraindultak a közvetlen tárgyalások Moszkva és Kijev között, Ukrajna és támogatói előfeltételként 30 napos feltétel nélküli tűzszünetet követeltek Oroszországtól. Kijev beleegyezett a részvételbe, miután az Egyesült Államok támogatta a tárgyalásokat, míg az európai vezetők elhalasztották a tűzszünetre vonatkozó saját határidejüket.
Moszkva azóta egy olyan memorandum kidolgozására szólított fel, amely a békeszerződéshez vezető útitervet, esetleg a tűzszünetet is magában foglaló menetrendet határozná meg. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője megjegyezte, hogy a dokumentum véglegesítése időbe telik.
Trump a Putyinnal folytatott megbeszélését követően kijelentette, hogy a konfliktus rendezése az erőszak megszüntetésén túl jelentős gazdasági előnyökkel járhat az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna számára. Hozzátette, hogy a tárgyalásokon néhány héten belül előrelépés tapasztalható, de figyelmeztetett, hogy az eredmények elmaradása arra késztetheti Washingtont, hogy felülvizsgálja közvetítői szerepét.